Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.37 PLN (-1.83%)

KGHM Polska Miedź S.A.

349.85 PLN (-0.34%)

ORLEN S.A.

144.72 PLN (+0.50%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.73 PLN (-1.65%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.65 PLN (-0.12%)

Enea S.A.

21.42 PLN (-1.29%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.85 PLN (0.00%)

Złoto

4 713.22 USD (-0.77%)

Srebro

85.08 USD (-2.20%)

Ropa naftowa

107.12 USD (+2.69%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.10%)

Miedź

6.50 USD (+0.09%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.37 PLN (-1.83%)

KGHM Polska Miedź S.A.

349.85 PLN (-0.34%)

ORLEN S.A.

144.72 PLN (+0.50%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.73 PLN (-1.65%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.65 PLN (-0.12%)

Enea S.A.

21.42 PLN (-1.29%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.85 PLN (0.00%)

Złoto

4 713.22 USD (-0.77%)

Srebro

85.08 USD (-2.20%)

Ropa naftowa

107.12 USD (+2.69%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.10%)

Miedź

6.50 USD (+0.09%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Góry są widoczne z górnośląskich kopalń, a kopalnie z sudeckich i beskidzkich szczytów

fot: Tomasz Rzeczycki

Z wieży szybu Prezydent w Chorzowie widok sięga od Gór Opawskich i Wysokiego Jesionika na południowym zachodzie po Tatry i Beskid Żywiecki na południowym wschodzie

fot: Tomasz Rzeczycki

Żeby ujrzeć Gerlach, wcale nie trzeba jechać w Tatry. Wystarczy wejść na hałdę KWK Borynia w Jastrzębiu-Zdroju. Najwyższy szczyt Tatr przy sprzyjającej pogodzie zobaczymy też z dawnej wieży wyciągowej KWK Prezydent w Chorzowie, służącej teraz jako wieża widokowa.

Okazała żelbetowa konstrukcja pozostała po kopalni Prezydent w Chorzowie otwiera przed nami widoki, jakie na powierzchni zazwyczaj zasłonięte są przez drzewa lub kamienice. Z Chorzowa do Gerlacha jest 150 kilometrów. W odległości około 90 km leży beskidzka Babia Góra. Kilka kilometrów bliżej położone jest Pilsko (1557 m n.p.m.), najwyższa góra w województwie śląskim. Przy sprzyjającej pogodzie widać je z kopalnianej wieży.

Podobny pomysł uczynienia punktu widokowego na wieży szybu Krystyna dawnej KWK Szombierki nie został zrealizowany. Może szkoda, bo z Szombierek niekiedy widać odległy o 159 km Sławkowski Szczyt, czy o 158 km Łomnicę w Tatrach słowackich.

Na wieże wyciągowe kopalń wstęp mają nieliczni. Łatwiej więc o widoki z kopalnianych hałd. Znana pod tym względem jest hałda Skalny (389 m n.p.m.) w Łaziskach Górnych, górująca o około dziewięćdziesiąt metrów nad okolicą. Składowane na niej są odpady poeksploatacyjne z KWK Bolesław Śmiały. Widok, jaki się z niej roztacza, obejmuje szereg szczytów beskidzkich z Babią Górą na czele, ale nie tylko. Widoczny jest także Turbacz, czyli najwyższy szczyt Gorców, odległy o 112 km. Jeżeli chodzi o Sudety, to rozpoznawalna jest góra Velky Roudny (781 m n.p.m.) w Niskim Jesioniku oddalona o 99 km, czy też najwyższy polski szczyt Gór Opawskich - Biskupia Kopa (890 m n.p.m.).

Miłośnicy gór ucieszą się zapewne na wiadomość, że z hałdy kopalni Rymer w Rybniku widoczna bywa Mała Fatra, leżąca 100 km od tego miejsca. Stosunkowo blisko gór usytuowana jest hałda kopalni Borynia w Jastrzębiu-Zdroju, która oferuje widok zarówno na Karpaty, jak i na Sudety. Przez lornetkę lub teleobiektyw widoczne są stamtąd czeskie Jesioniki czy słowackie Tatry, np. Łomnica, Rysy czy Gerlach.

Niewielki fragment Tatr słowackich pokazuje się niekiedy z hałdy KWK Krupiński w Suszcu. Wzrok trzeba skierować na obniżenie pomiędzy Magurką w Beskidzie Małym a zboczami Pilska. Z Suszca do Tatr w linii prostej jest 118 km.

Okazałe hałdy kopalniane same bywają obiektem odległych obserwacji. Najlepszym przykładem może być Góra Kamieńska (405,6 m n.p.m.) na Wysoczyźnie Bełchatowskiej, czyli zwałowisko zewnętrzne odpadów z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Całkiem wyraźnie da się ją dostrzec z Jury Krakowsko-Częstochowskiej i to nie tylko z odległej o około 45 km Częstochowy, lecz także np. z oddalonego o 54 km zamku Olsztyn, z góry Zborów (462 m n.p.m.) - tu dystans wynosi już 72 km, czy też z wieży zamku Smoleń, położonej 87 km od Góry Kamieńskiej.

A w drugą stronę? Z Których szczytów górskich można dojrzeć zabudowania górnośląskich kopalń węgla kamiennego? Wyśmienitym punktem widokowym jest Biskupia Kopa w Górach Opawskich, najwyższy szczyt w województwie opolskim. Na jej wierzchołku, tuż za polsko-czeską granicą, stoi kamienna wieża widokowa. Przy dobrej przejrzystości powietrza i odpowiednim teleobiektywie roztacza się stamtąd rozległy widok na Rybnicki Okręg Węglowy. Ze szczytu są widoczne np. odległy o 83 km szyb VIII kopalni Chwałowice, wieże szybów KWK Jankowice, zabudowania kopalń: Ignacy, Rydułtowy, Marcel czy Borynia. Prócz nich widoczna jest m.in. hałda pozostała po kopalni Anna oraz kopalnie: Pniówek, Zofiówka i Jas-Mos.

Niezrównanym punktem widokowym w Sudetach jest Pradziad (1491 m n.p.m.), najwyższy szczyt Wysokiego Jesionika. Dzięki zbudowanej przez Czechów na tym szczycie wieży radiowo-telewizyjnej można podziwiać widoki z tarasu usytuowanego na wysokości 73 m. Niezapomniany widok przedstawia nocna panorama oświetlonych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W ciągu dnia z Pradziada dostrzegalne są takie obiekty, jak: Koksownia Jadwiga w Zabrzu, Huta Cynku w Miasteczku Śląskim, kopalnia Wujek w Katowicach, kopalnia Piast w Bieruniu, hałda Skalny w Łaziskach Górnych czy Elektrownia Jaworzno.

Kopalnia Wujek widoczna z odległości 125 kilometrów z czeskich Sudetów? To nie powinno dziwić, skoro przez teleobiektyw z Pradziada widywane bywało np. Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Chorągwica koło Wieliczki, odległe aż o 203 km. W drugą stronę z Pradziada niekiedy widać szczyty w Alpach położone 289 km od tej góry. Zdarzało się też, że z Pradziada były widoczne obłoki kondensacyjne z chłodni elektrowni Bełchatów, a to już jest dystans 198 km. Nawiasem mówiąc, wspomniane obłoki kondensacyjne z bełchatowskiej elektrowni widywano czasem i ze szczytu Śnieżnika (1426 m n.p.m.), a więc z odległości ocenianej na nieco ponad 210 km.

Za sprawą dostępnego w Polsce sprzętu fotograficznego możliwe stało się w XXI w. wykonanie zdjęcia, które wcześniej uznane byłoby za fotomontaż. W internecie znaleźć można sporo tego rodzaju przykładów, jak np. wykonana w Katowicach fotografia, na której widnieje wieża wyciągowa KWK Murcki na tle Babiej Góry czy KWK Piast na tle Beskidu Małego i góry Żar. To drugie zdjęcie wykonano z hałdy w katowickiej dzielnicy Kostuchna.

Fantastyczne zdjęcia o tematyce kopalniano-sudeckiej można wykonać nawet z terenu... powiatu krakowskiego, ze wsi Sułoszowa. Tak, to nie pomyłka - Wyżyna Olkuska oferuje takie możliwości. Jednemu z internautów udało się swego czasu zrobić tam fotografię zachodu słońca. W tle widnieją zabudowania KWK Szczygłowice w Knurowie, odległej od Sułoszowy o 78 km, a tuż obok góra Vysoká hole w Wysokim Jesioniku - oddalona od Sułoszowy o 178 km.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gaz-System uruchomił nowy program wsparcia ochotniczych straży pożarnych

Gaz-System uruchomił nowy program wsparcia dla jednostek ochotniczej straży pożarnej działających na terenach strategicznych inwestycji energetycznych - podała spółka. Łączna wartość dostępnego dofinansowania to 1,5 mln zł.

Ukończyli górnicze studia. Uczyli się o tym, jak dać kopalniom drugie życie

Są już pierwsi absolwenci I edycji studiów podyplomowych „Adaptacja kopalń do pełnienia nowych funkcji – uwarunkowania prawne, techniczne, społeczne i środowiskowe”. Studia zorganizowało Centrum Rozwoju Kompetencji Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Politechniką Śląską - Wydziałem Organizacji i Zarządzania.

Górnicza uczelnia przedstawia Barbarę. Jej serce to polski system Bielik

Poznajcie Barbarę! To nowoczesny robot humanoidalny (Unitree G1 Edu U2), który właśnie dołączył do zespołu Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji Akademii Górniczo-Hutniczej.

Leszek Pietraszek: Przyszłość regionu zależy od tego, czy będziemy działać razem

Projekt nowelizacji ustawy metropolitalnej, którego drugie czytanie odbędzie się we wtorek 12 maja w Sejmie, to niezwykle ważny krok nie tylko dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale dla całego regionu i jego mieszkańców. To odpowiedź na rzeczywiste wyzwania, przed którymi stoją dziś duże obszary miejskie – wyzwania demograficzne, gospodarcze, transportowe oraz społeczne. Właśnie dlatego dyskusja o metropoliach wraca dziś szerzej również w kontekście Pomorza i planów utworzenia tam związku metropolitalnego – podkreśla Leszek Pietraszek, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.