historia

Lista artykułów

Chorzów: wręczono Górnośląskie Tacyty

Alojzy Lysko oraz dr Grzegorz Bębnik z Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej zostali laureatami nagrody im. ks. Augustina Weltzla Górnośląski Tacyt za rok 2013. Wyróżnienie to, ustanowione przez Ruch Autonomii Śląska, przyznawane jest autorom najlepszych książek dotyczących historii Górnego Śląska.Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w

Miliony ton węgla na zwałach...

Węgiel stanowi główny dotychczas surowiec energetyczny życia gospodarczego. Jednak obecnie jest on coraz bardziej wypierany przez inne tańsze i wydajniejsze źródła energii, jak ropa i jej przetwory, gaz...

Archipelag Fuerstengrube

Resztki muru i wieży wartowniczej, za torami stare baraki i ukryty w ostępach leśny cmentarz, o którym przez lata wiedzieli tylko miejscowi - to jedyne pamiątki po obozach dla tysięcy więźniów, których naziści i komuniści aż do 1949 r. zmuszali do niewolniczej pracy w pobliskiej kopalni, dziś Mysłowice-Wesoła.

Zwycięskie III powstanie śląskie

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie wybuchło. Zwycięstwo znacząco zaważyło na przedwojennych granicach Rzeczypospolitej. Podobnie, jak drugie i ostatnie zwycięskie powstanie – wielkopolskie.

Zaslepka

Dziedzictwo: potrzebne górnicze pamiątki

Chciałbym pozyskać jak najwięcej informacji, map, zdjęć, dokumentów, relacji, wspomnień, które uzupełniłyby wiedzę o historii kopalń współtworzących Katowicki Holding Węglowy – apeluje Stanisław Tryba, nowy pełnomocnik spółki ds. dziedzictwa historycznego.O powołaniu pełnomocnika, który zgromadzi i zarchiwizuje dzieje kopalń, zarząd KHW

Będzin: tablica ku pamięci dr. Skarbińskiego

W Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika odsłonięto tablicę Marian Stanisława Skarbińskiego (1856-1925). Był znanym w Zagłębiu Dąbrowskim przedsiębiorcą. Odsłonięcia tablicy dokonała jego prawnuczka dr inż. Dorota Starościak.

Historia: powstanie Trasa Pamięci Katastrof Górniczych

Powstanie Trasa Pamięci Katastrof Górniczych oraz Martyrologii z Udziałem Górników - zapowiedziano 2 kwietnia br. podczas konferencji w Katowickim Holdingu Węglowym. Uczestniczył w niej ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.Chodzi w szczególności o II wojnę światową oraz zdarzenia o charakterze społeczno-politycznym, których ofiarami byli

Publikacje: o zsyłkach Ślązaków do sowieckiego raju

Deportacje w Związku Sowieckim jako stalinowski instrument terroru. Internowania i aresztowania mieszkańców Górnego Śląska przez NKWD. Warunki życia i pracy deportowanych Górnoślązaków na przykładzie obozów Regionu Doniecko-Naddnieprzańskiego... To jedne z wielu artykułów naukowych pomieszczonych w pracy zbiorowej „Wywózka...".