gzm

Lista artykułów

GZM - przyszła kolej na pieszych

Do końca br. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce wypracować standardy dla ruchu pieszego. Dotąd przygotowała standardy dla transportu rowerowego; teraz chce pójść w ślady około 10 polskich samorządów, które przyjęły wytyczne, jak projektować miasto, by było przyjazne pieszym. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać

W listopadzie przetarg na studium wykonalności Kolei Metropolitalnej

W listopadzie br. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamierza ogłosić przetarg na wykonanie studium wykonalności dla tzw. Kolei Metropolitalnej - poinformował w środę przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej przez rząd dla

Tych kilkanaście miast przekaże Metropolii wiaty przystankowe

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przejmie od gmin utrzymanie wiat przystankowych w komunikacji publicznej. Podczas Zgromadzenia GZM w środę, 18 września, zapadła zgoda na zawarcie stosownych porozumień między Metropolią a poszczegónymi gminami - na ich podstawie GZM przejmie na siebie zadania związane z budową, remontem i przebudową przystanków oraz innych obiektów

GZM - gdzie powstaną spalarnie odpadów?

Przy założeniu osiągnięcia wskaźników segregacji i przetwarzania odpadów ich strumień nadal będzie na tyle duży, że potrzebna będzie budowa na terenie kraju, woj. śląskiego i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) nowych spalarni - wynika z analiz ekspertów GZM. To jedno z ustaleń zespołu eksperckiego analizującego od początku br., na zlecenie Metropolii, problemów

GZM uruchomiła portal z danymi na jej temat

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uruchomiła portal gromadzący najważniejsze informacje na jej temat i prezentujący ją na interaktywnych mapach, wizualizacjach czy grafikach. To element tworzenia Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego. O uruchomieniu portalu "InfoGZM" poinformował podczas wtorkowego zgromadzenia Metropolii w Tychach przewodniczący jej zarządu

1551173633 ap1 autobus k romankiewicz um gliwice

Metropolia dyskutuje z KAS na temat podatków

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dyskutuje z Krajową Administracją Skarbową nt. obłożenia podatkiem VAT składek zmiennych gmin na realizację powierzonych przez nie Metropolii zadań. Chodzi przede wszystkim o finansowanie komunikacji publicznej. O sporze z KAS na ten temat poinformował podczas wtorkowego zgromadzenia Metropolii w Tychach przewodniczący jej zarządu Kazimierz

1568372858 kazimierz karolczak fb gzm

Metropolia wstrzymała prace nad studium metropolitalnym

- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) wstrzymała swoje prace nad ramowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Czeka na docelowy kształt projektowanych zmian prawnych, przygotowywanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Chodzi o projektowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zmiany dotyczące przede wszystkim ustawy o zasadach prowadzenia

Kolej Metropolitalna: do końca roku przetarg na studium wykonalności

Do końca roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamierza ogłosić przetarg na wykonanie studium wykonalności dla tzw. Kolei Metropolitalnej - poinformował w poniedziałek, 2 września, odpowiedzialny m.in. za transport członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek. Czterowariantową koncepcję Kolei Metropolitalnej przedstawiono w styczniu br. Dokument ma być podstawą do dyskusji, jak