energetyka

Lista artykułów

Gaz: jesienią zapłacimy więcej?

Na jesieni Polacy mogą dostać wyższe rachunki za gaz, twierdzi "Gazeta Polska Codziennie". Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpiło do Urzędu Regulacji Energetyki o zgodę na 5-procentową podwyżkę. Zdaniem analityków wniosek PGNiG jest zasadny.PGNiG chce podwyżki cen gazu, bo traci na handlu surowcem. W okresie styczeń-marzec jego marża na handlu gazem

Energetyka: węglowa elektrownia przyszłości

Na razie istnieje w graficznej wizualizacji, na billboardzie ustawionym przed placem budowy, i w formie zgrabnej makiety, pokazywanej od czasu do czasu VIP-om i dziennikarzom. Blok węglowy o mocy nominalnej 1075 MW, rozwiązanie technologiczne japońskiego Hitachi Power Europe GmbH, realizuje polski Polimex-Mostostal, a użytkować będzie elektrownia Enea Wytwarzanie SA, znana bardziej jako

Energetyka: możemy domagać się zmian

Polacy mogą wpływać na przebieg inwestycji związanych z gazem łupkowym, elektrowniami wiatrowymi czy atomowymi oraz domagać się zmian w tych projektach. Jest to możliwe dzięki Konwencji z Aarhus. Weszła ona w życie już w roku 2001, ale dopiero teraz resort środowiska prowadzi konsultacje oceniające sposób jej funkcjonowania.– Gdyby nie było konwencji, moglibyśmy mieć

Zaslepka

Tauron: termin w sprawie Jaworzna przedłużony

Tauron przedłużył termin podpisania umowy w sprawie bloku w Jaworznie z konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa do 30 września – poinformowała spółka w komunikacie.Stwierdzono w nim, że konsorcjum przedłożyło także aneks do gwarancji bankowej, przedłużający okres ważności wadium do 30 września 2013 r. włącznie. W lipcu prezes Tauronu Dariusz Lubera informował, że

Zaslepka

URE: wytwórcy dostaną 774 miliony

Urząd Regulacji Energetyki zdecydował, że w wyniku rozliczenia zaliczek wypłaconych na pokrycie kosztów osieroconych za 2012 rok, wytwórcy otrzymają jeszcze 774,8 mln zł - podał URE w komunikacie.Zaliczki wypłacone już z tego tytułu w 2012 roku to 679,8 mln zł.Korekty zaliczek zostały ustalone dla Tauronu Wytwarzanie, Enei Wytwarzanie, Elektrowni Pątnów II,

Zaslepka

Elektrownie: PIR może zaangażować się w projekt w Opolu

Polskie Inwestycje Rozwojowe rozpatrują możliwość udziału kapitałowego w projekcie w Opolu - poinformował podczas konferencji Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.- PIR bierze pod uwagę możliwość udziału kapitałowego w projekcie w Opolu. (...) trzeba by wydzielić projekt z grupy PGE, stworzyć SPV - powiedział wiceminister.- Trwają prace koncepcyjne - dodał. Zapowiedział też,

Węgiel podrożeje i zmniejszy się jego udział?

Udział węgla w polskiej energetyce będzie spadał, jednak przez kolejnych kilkanaście lat pozostanie dominującym źródłem energii – oceniają eksperci. Przestrzegają, że ceny tego surowca będą rosły, co powinno zmusić Polskę do przyspieszenia rozwoju alternatywnych źródeł. – W przeciwnym razie przemysł straci na konkurencyjności – przekonuje

Energetyka: kryzys zielonej energii?

Energii z odnawialnych źródeł jest o wiele mniej niż w 2012 r. - informuje Rzeczpospolita.Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że sektor zielonej energii jest u nas w poważnym kryzysie. "Zielony prąd" wyprodukowany do połowy lipca stanowi niespełna jedną czwartą tego, co udało się uzyskać w całym 2012 r.Za tym tąpnięciem stoi przede