Polscy górnicy fedrują w Czechach już od lat 90.
Polscy górnicy są w Czechach bardzo cenieni ze względu na wysokie kwalifikacje. Po raz pierwszy pojawili się tam w latach 90., kiedy likwidowano polskie kopalnie. Masowo wyjeżdżali m.in. ze Świętochłowic po zamknięciu kopalni Polska. Obecnie to głównie osoby z przygranicznych miejscowości. - W l. 90 pojawiło się kilka firm rekrutujących górników, którzy tutaj stracili pracę w