Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.50 PLN (-0.94%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.50 PLN (-2.89%)

ORLEN S.A.

129.06 PLN (+0.12%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.26 PLN (-2.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.19 PLN (-2.32%)

Enea S.A.

20.70 PLN (-1.71%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.90 PLN (-1.04%)

Złoto

5 159.40 USD (+0.02%)

Srebro

85.96 USD (+0.68%)

Ropa naftowa

100.70 USD (+3.94%)

Gaz ziemny

3.22 USD (-0.80%)

Miedź

5.85 USD (-0.56%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.50 PLN (-0.94%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.50 PLN (-2.89%)

ORLEN S.A.

129.06 PLN (+0.12%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.26 PLN (-2.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.19 PLN (-2.32%)

Enea S.A.

20.70 PLN (-1.71%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.90 PLN (-1.04%)

Złoto

5 159.40 USD (+0.02%)

Srebro

85.96 USD (+0.68%)

Ropa naftowa

100.70 USD (+3.94%)

Gaz ziemny

3.22 USD (-0.80%)

Miedź

5.85 USD (-0.56%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Sport: sprinterski finisz pod Spodkiem

fot: Maciej Dorosiński

Czwarty etap 71. Tour de Pologne rozstrzygnął się na ostatnich metrach

fot: Maciej Dorosiński

+12 Zobacz galerię

Galeria
(15 zdjęć)

Zwycięstwem Belga Jonasa van Genechtena z ekipy Lotto-Belisol zakończył się czwarty etap 71. Tour de Pologne. Jego trasa prowadziła z Tarnowa do Katowic. Etap miał 236 km i był najdłuższy w tegorocznej edycji TdP. Żółtą koszulkę lidera zachował Czech Petr Vakoc z ekipy Omega Pharma-Quick Step. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów etap rozstrzygnał się po sprinterskim finiszu.

Poza Belgiem na podium znaleźli się także Włoch Iacopo Guarnieri (Astana) oraz Słoweniec Luka Mezgec (Giant Shimano). Najlepszy z Polaków Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) uplasował się na 19. pozycji. Zawodnik ten był najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem także w Bydgoszczy, Warszawie i Rzeszowie.

IV etap rozpoczął się w Tarnowie. Potem kolarze kierowali się na Szczurową, a potem na Olkusz. Po godzinie 14 dotarli do Jaworzna. Potem trasa prowadziła ich w stronę Mysłowic, a potem na Siemianowice Śląskie i w końcu do Katowic. W stolicy województwa śląskiego czekały na nich cztery rundy o długości 12,3 km. Ich trasa wiodła przez ulice Chorzowską, Rondo Ziętka, Pętlę Słoneczną, Al. Korfantego (linia mety), Al. Roździeńskiego, Dudy Gracza, Graniczną, Pułaskiego, Lotnisko, Francuską, Ceglaną, Kościuszki, Poniatowskiego, Mikołowską, Sądową, Goeppert- Meyer i Grundmana.

Na IV etapie TdP były dwie premie specjalne w Szczurowej na 27 km oraz w Olkuszu na 120 km. Na Śląsku, kolarze walczyli na trzech Lotnych Premiach LOTTO: w Jaworznie (149 km), Mysłowicach (162 km) i Siemianowicach Śląskich (176 km). Dwie premie górskie były natomiast zlokalizowane w Katowicach na ul. Lotnisko i Al. Korfantego.

Widzom, którzy tłumnie przybyli na trasę wyścig mógł się podobać, a szczególnie jego sprinterska końcówka. Ponadto w czasie wyścigu miała miejsce ucieczka. Peleton złapał jednak "uciekinierów" 10 km przed metą.

Nagrody najlepszym zawodnikom w czasie dekoracji, która odbyła się przez katowickim Spodkiem, wręczali m.in. wojewoda śląski Piotr Litwa, prezydent Katowic Piotr Uszok oraz prezes Tauron Polska Energia Dariusz Lubera.

W galerii: IV. etap 71. Tour de Pologne. Katowice, 6 sierpnia 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zostać kontrolerem finansowym? Ścieżka rozwoju, obowiązki i zarobki

Rola kontrolera finansowego to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków rozwoju. Zawód ten opiera się na dostarczaniu zarządom kluczowych danych niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji. Jeśli szukasz stanowiska, które łączy analitykę z realnym wpływem na biznes i kontaktem z ludźmi, sprawdź, jak skutecznie zaplanować swoją ścieżkę rozwoju.

Gawkowski: W ostatnich dniach doszło do nieudanego cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych

W ostatnich dniach doszło do cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych; polegał on na próbie przełamania zabezpieczeń, która została powstrzymana - przekazał w czwartek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że atak prawdopodobnie był kierowany z Iranu.

Walą się fundamenty europejskiego planu klimatycznego

Handel uprawnieniami do emisji stał się jednym z głównych tematów Rady Europejskiej w sprawie konkurencyjności UE, a interwencja w system uprawnień do emisji przestała wydawać się fikcją

Potencjał eksportowy Polski wzrósł siedmiokrotnie od akcesji do UE

Wartość eksportu towarów z Polski w 2025 roku wyniosła 366,2 mld euro, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w stosunku do 2024 roku – wynika z danych GUS. To też kilkukrotnie więcej niż w 2004 roku, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Blisko 75 proc. produktów wysyłamy do państw członkowskich, a ich swobodny przepływ umożliwia wspólny rynek. Zdaniem ekspertów stał się on trampoliną dla polskiego eksportu, na czym korzystają zarówno firmy, jak i konsumenci. Wciąż jednak napotyka on szereg wewnętrznych barier.