Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.51 USD (-0.02%)

Srebro

84.96 USD (-0.49%)

Ropa naftowa

100.02 USD (+3.24%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.65%)

Miedź

5.84 USD (-0.76%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.51 USD (-0.02%)

Srebro

84.96 USD (-0.49%)

Ropa naftowa

100.02 USD (+3.24%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.65%)

Miedź

5.84 USD (-0.76%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Spółki górnicze konsolidują wysiłki i zasoby IT dla zapewnienia większego bezpieczeństwa danych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Istotnym celem polityki będzie także, sprawdzenie bezpieczeństwa stron internetowych poszczególnych jednostek administracji

fot: Andrzej Bęben/ARC

Żyjemy w gospodarce coraz bardziej opartej na informatyce. Wytwarzamy ogromne ilości danych, niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstw, co czyni je celem dla cyberprzestępców. Czym jest cyberprzestępczość i jak się przed nią bronić? O tym rozmawiali uczestnicy debaty zorganizowanej na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

Incydenty związane z cyberbezpieczeństwem klasyfikowane są na trzech poziomach. Drobne zdarzenia o niekorzystnym wpływie na bezpieczeństwo teleinformatyczne klasyfikowane są jako incydenty poziomu pierwszego. Do poziomu drugiego zaliczane są incydenty poważne, występujące u operatorów usług kluczowych, incydenty istotne występujące u dostawców usług cyfrowych oraz incydenty występujące w podmiotach publicznych. Trzeci poziom incydentów to krytyczne, które ustawa definiuje jako mogące skutkować znaczną szkodą dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, interesów międzynarodowych, interesów gospodarczych, działania praw i wolności obywatelskich lub życia i zdrowia ludzi. Tym zagrożeniom trzeba umieć przeciwdziałać. Informatycy spółek węglowych w ostatnich kilku latach skutecznie powstrzymali kilkanaście groźnych cyberataków, które mogły wyrządzić poważne szkody polskiej gospodarce. Dlatego spółki górnicze konsolidują wysiłki i zasoby IT dla zapewnienia większego bezpieczeństwa danych w swoich środowiskach teleinformatycznych.

W styczniu 2022 r. przy Głównym Instytucie Górnictwa utworzono Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczo-energetycznego (ISAC GIG). Inicjatorem był resort aktywów państwowych wraz ze spółkami Skarbu Państwa odgrywającymi kluczową rolę dla sektora wydobywczego, tj.: KGHM Polska Miedź, Polską Grupą Górniczą, JSW, Polską Grupą Energetyczną Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, LW Bogdanka, spółką Grupy Tauron, Węglokoks Kraj, ITG KOMAG, a także Wydziałem Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

Tymczasem Polska Grupa Zbrojeniowa nieustannie pracuje nad autorskimi rozwiązaniami w zakresie systemów łączności i angażuje się w rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wraz z ISAC GIG opracowuje nowy program studiów podyplomowych o kierunku „Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych”. Wspierane przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej wspólnie z ITG KOMAG są one dedykowane pracownikom zespołów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo działów: automatyki, informatyki, elektrycznych oraz łączności, a także kadrze zajmującej się obsługą i nadzorem nad systemami automatyki przemysłowej.

Jak przekonywał podczas spotkania uczestników prof. Jarosław Joostberens, zastępca kierownika Katedry Elektrotechniki i Automatyki Przemysłowej, absolwenci studiów po ich zakończeniu będą znali i rozumieli zagadnienia związane z europejskim i krajowym systemem cyberbezpieczeństwa, a także standaryzacją i certyfikacją rozwiązań teleinformatycznych w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz modelowaniem zagrożeń.

– Wszystkie działania ITG KOMAG nakierowane są na zabezpieczenie transformacji branży energetycznej w naszym kraju. Centralną rolę w tej transformacji odgrywać będzie automatyzacja, cyfryzacja i informatyzacja całych procesów przemysłowych. Musimy te procesy monitorować i zabezpieczać, stąd niezbędne jest kształcenie kadr, które będą wdrażać czwartą rewolucję przemysłową w mechanizacji, elektryfikacji, informatyzacji oraz automatyzacji gospodarki 4.0. – podkreślił prof. inż. Dariusz Prostański, dyrektor ITG KOMAG.

Zdaniem prof. inż. Franciszka Plewy, cyberbezpieczeństwo w kontekście infrastruktury krytycznej kraju jest absolutnie podstawowym zagadnieniem, które trzeba rozwijać. Niebawem przekonają się o tym słuchacze rozpoczynający naukę na tym kierunku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.