Sosnowiecki Szpital Miejski stanie się szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

1770304451 sosnowiec

fot: UM Sosnowiec

Tuż po podpisaniu listu intencyjnego

fot: UM Sosnowiec

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Śląskim Uniwersytetem Medycznym a Sosnowieckim Szpitalem Miejskim i miastem Sosnowiec stanowi formalny krok w kierunku nadania placówce statusu szpitala klinicznego i potwierdza jego ugruntowaną rolę w systemie kształcenia kadr medycznych - poinformował Urząd Miejski w Sosnowcu.

Szpital posiada już Kliniczny Oddział Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej i od lat prowadzi działalność dydaktyczną oraz szkoleniową – realizując zajęcia kliniczne, praktyki zawodowe oraz staże podyplomowe. Tylko w 2025 r. szpital odwiedziło około 3500 studentów kierunków medycznych. Przekształcenie w szpital kliniczny otwiera nowe możliwości rozwoju badań oraz rozwoju i dalszego podnoszenia jakości i dostępności wysokospecjalistycznej opieki medycznej dla pacjentów z Sosnowca i całego regionu.

Sosnowiecki Szpital Miejski pełni rolę jednego z kluczowych ośrodków dydaktycznych w regionie – tylko w 2025 roku w Oddziale Klinicznym Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej kształciło się ponad 600 studentów, a łącznie blisko 3000 studentów odbyło w placówce praktyki i zajęcia kliniczne. Byli to studenci z m.in.: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Opolskiego oraz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Szpital kształci przyszłych lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, elektroradiologów i fizjoterapeutów, współpracując z wieloma uczelniami i instytucjami edukacyjnymi. Podpisanie listu intencyjnego ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym potwierdza, że placówka dysponuje wysokimi standardami leczenia, doświadczonym zapleczem kadrowym, odpowiednią infrastrukturą oraz potencjałem organizacyjnym i merytorycznym niezbędnym do pełnienia funkcji jednostki klinicznej, a także partnera akademickiego.

– Współpraca Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym stawia nasz szpital w roli pierwszego szpitala powiatowego, który został partnerem akademickim publicznej uczelni medycznej o blisko 80-letniej tradycji. Jest to o tyle istotne, że wiąże się nie tylko z kształceniem kadr medycznych, ale i możliwością współpracy na polu badawczo-rozwojowym. Postęp, zmiany demograficzne i epidemiologiczne wymagają zmian w organizacji i podejściu do diagnostyki oraz terapii, również na poziomie powiatowym. Jeżeli chcemy mówić o leczeniu zgodnym z najnowszą wiedzą medyczną, musimy otworzyć się na zmiany. To ogromna szansa, że będziemy to robić ramię w ramię ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Od jakiegoś czasu mam zaszczyt uczestniczyć w Podzespole ds. Jakości Kształcenia Kierunku Lekarskiego ŚUM i jestem przekonana, że wypracowane rozwiązania oraz prowadzone aktualnie w szpitalu inwestycje zapewnią wysoki poziom świadczeń zdrowotnych na wiele kolejnych lat – podkreśla Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

– Obecnie zmieniają się strategie kształcenia przyszłych lekarzy i coraz większy nacisk kładzie się na nauczanie praktyczne, bo student musi się uczyć przy łóżku pacjenta. A wiemy, że w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim nauczy się dobrze, bo są tu osoby, które dbają o jakość kształcenia. Część studentów zostanie w szpitalu i będzie później pracować jako lekarze. Bardzo się z tego cieszę i jestem otwarty na dalszą współpracę, bo wiem, że łączą się dwie instytucje, które mają za sobą nie tylko tradycję, ale też know-how – powiedział prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Sosnowiecki Szpital Miejski od kilku lat znajduje się w fazie intensywnego i konsekwentnego rozwoju, obejmującego zarówno zakres udzielanych świadczeń, jak i zaplecze kadrowe, organizacyjne oraz infrastrukturalne. Rok 2025 był jednym z najważniejszych okresów rozwojowych w historii placówki – szpital pozyskał ponad 66 mln zł środków zewnętrznych, w tym ponad 54 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy, co pozwoliło na jednoczesną realizację aż 10 strategicznych projektów. Obejmują one m.in. kompleksową cyfryzację, modernizację Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego oraz największy w regionie projekt rozwoju onkologii.

– Miasto konsekwentnie wspiera Sosnowiecki Szpital Miejski, traktując go jako jeden z filarów bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców. Współpraca opiera się na długofalowej wizji rozwoju, a efektem tych działań jest poszerzenie zakresu świadczeń i podnoszenie ich jakości. Naszym zadaniem jest stworzenie nowoczesnego ośrodka, który odpowiada na potrzeby pacjentów i wzmacnia pozycję Sosnowca jako ważnego centrum medycznego w regionie – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.