Służba zdrowia: Będzie protest w Warszawie

Dzisiejsze rozmowy związkowców z \"Solidarności\" służby zdrowia z dyrektorem śląskiego NFZ nie przyniosły efektów. Związkowcy w przyszłym tygodniu zorganizują pikietę w Warszawie.

Dziś w siedzibie Śląsko-Dąbrowskiej \"Solidarności\" doszło do spotkania przedstawicieli Międzyregionalnego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego NSZZ \"Solidarnośc\" z Zygmuntem Klosą. O jego zorganizowanie wystąpila \"Solidarność\". Związkowcy są wstrząśnięci sytuacją szpitali w naszym regionie. Na świadczenia szpitalne brakuje ok. 300 mln zł.

\"Solidarność” służby zdrowia jest zwłaszcza oburzona ostatnimi decyzjami finansowymi Narodowego Funduszu Zdrowia. 19 października prezes NFZ wydał zarządzenie, zgodnie z którym do śląskiego oddziału NFZ trafią dodatkowe 67 mln zł. Największa część tej kwoty - ponad 42 mln - została przeznaczona na refundacje leków, a 22 mln na podstawową opiekę zdrowotną. Na leczenie szpitalne przeznaczono zaledwie 3,4 mln zł.

- Dyrektor Klosa niczym nas nie zaskoczył i potwierdził taki podział środków - relacjonuje Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia Śląsko–Dąbrowskiej „Solidarności”. - Padły wprawdzie zapowiedzi dodatkowych pieniądzy z tzw. migracji pacjentów, a także drobnych przesunięć w podziale środków. To póki co są tylko mgliste obietnice.

Związkowcy alarmują, że jeśli nie nastąpi zmiana planu finansowania placówek szpitalnych w naszych regionie, to również przyszły rok będzie dla tutejszej służby zdrowia bardzo trudny. - Brakować będzie kolejnych 300 mln - przestrzega Halina Cierpiał.

Dlatego Międzyregionalny Komitet Protestacyjno-Strajkowy, którego zadaniem jest koordynowanie w naszym województwie działań protestacyjnych, zdecydował dziś o organizacji w Warszawie pikiety. Protest przed Ministerstwem Zdrowia odbędzie się w środę 4 listopada. - Wystosowaliśmy już informację do minister zdrowia Ewy Kopacz. Liczymy, że spotka się z delegacją protestujących - mówi Halina Cierpiał.

Jak wyjaśnia Cierpiał, nie zdecydowano dziś o rozpoczęciu działań strajkowych. - To ostateczność. Taki protest uderza przede wszystkim w pacjentów. A tego na typ etapie naszych działań chcemy uniknąć - podkresla przewodnicząca Międzyregionalnego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego NSZZ
\"Solidarnośc\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.