Śląskie: umowa na rewitalizację linii kolejowej

W grudniu 2015 r. pociągi mają pokonywać liczącą 32 km trasę z Rybnika przez Wodzisław Śląski do Chałupek przy czeskiej granicy w 40 min. - osiągając na niej prędkość do 80 km/h. W środę (30 lipca) w Wodzisławiu podpisano umowę z wykonawcą rewitalizacji trasy.

Chodzi o część ważnego połączenia kolejowego Katowic przez Rybnik i Wodzisław Śląski z granicą państwa w Chałupkach i dalej - z Bohuminem, Ostrawą i czeską siecią kolejową.

Obecnie pociągi osobowe między Rybnikiem a Wodzisławiem Śląskim jeżdżą z prędkością 20-40 km/h (12 km w ok. 19 minut). W grudniu 2012 r., wraz z przejęciem połączeń kolejowych w regionie przez Koleje Śląskie, w ogóle zrezygnowano z uruchamiania pociągów między Wodzisławiem a Chałupkami. Powodem był katastrofalny stan infrastruktury - bardzo wolno jeżdżące pociągi nie miały pasażerów.

We wrześniu 2012 r. inwestycja, o którą od lat apelowały m.in. lokalne samorządy, zyskała unijne wsparcie. Warty 159,7 mln zł netto projekt przewidujący 98 mln zł dofinansowania z UE trafił wówczas na listę podstawową programu Infrastruktura i Środowisko. Przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu PLK ogłosiły w październiku ub. roku.

Przystąpiło do niego jedenastu wykonawców - dziewięć ofert odrzucono. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum z liderem - polskim oddziałem hiszpańskiej firmy Rubau oraz firmami Construcciones Rubau i Rover Alcisa. W środę przedstawiciele PKP PLK i wykonawcy podpisali wartą 143,5 mln zł netto umowę na stacji kolejowej w Wodzisławiu - jednej z tych, które obejmą pracę.

- Na Śląsku PKP modernizuje 500 km torów. Wartość projektów inwestycyjnych to blisko 4 mld zł. Trasa z Rybnika do Chałupek jest ważną częścią regionalnej sieci kolejowej. Pozwala łatwo dostać się koleją np. do czeskiej Ostrawy. To także ważny korytarz dla transportu towarowego - mówił w środę w Wodzisławiu wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.

- Rewitalizacja to najszybsza i najtańsza metoda usprawnienia ruchu na linii kolejowej, pozwalająca na likwidację ograniczeń prędkości oraz zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia ruchu. To dobry sposób na wykorzystanie unijnych dotacji - zaznaczył prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz.

Rewitalizacja połączenia Rybnik-Wodzisław Śląski-Chałupki obejmie m.in. kompleksową wymianę torowisk na całej trasie, wymianę 39 rozjazdów, przebudowę peronów na wyższe i przystosowanie ich dla potrzeb osób niepełnosprawnych na trzech stacjach i sześciu przystankach; modernizację 24 przejazdów kolejowych, remont 31 obiektów inżynieryjnych, przebudowę 22,4 km sieci trakcyjnej, a także modernizację urządzeń sterowania ruchem i budynków związanych z prowadzeniem ruchu pociągów.

Kolejowe remonty, nazywane rewitalizacjami, są prostsze niż czasochłonne i drogie modernizacje. Te drugie zwykle zmierzają do podwyższenia prędkości pociągów, co często wiąże się z przebudową linii, a co za tym idzie - ze skomplikowanymi procedurami. Rewitalizacje zakładają natomiast odtworzenie pierwotnego stanu linii, nie wymagają więc np. zmian parametrów łuków czy drogiej infrastruktury środowiskowej.

Podczas prac rewitalizacyjnych ruch kolejowy między Rybnikiem a Wodzisławiem ma odbywać się jednym torem; prace pomiędzy Wodzisławiem i Chałupkami mają być prowadzone jednocześnie na obu torach. Podpisana w środę umowa zakłada zakończenie robót do końca października 2015 r. Docelowo to liczące 32 km połączenie będzie m.in. fragmentem trasy objazdowej dla międzynarodowej linii E65 Katowice-Zebrzydowice-Ostrawa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.