Śląskie: remont linii kolejowej Rybnik-Chałupki

fot: Andrzej Bęben/ARC

Obecnie PKP PLK zarządza siecią ponad 19 tys. km linii kolejowych...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Za dwa lata pociągi między Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim mają jeździć z prędkością do 80 km/h, zamiast 20-40 km/h, jak obecnie. Poprawa stanu linii na kolejnym odcinku - do granicy państwa w Chałupkach - umożliwi tam powrót pociągów pasażerskich.

Zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzi przetarg na zaprojektowanie i wykonanie prac mających poprawić stan techniczny linii kolejowych nr 140 i 158 na odcinku Rybnik-Chałupki.

Chodzi o ważne połączenie Katowic przez Rybnik i Wodzisław Śląski z granicą państwa w Chałupkach i dalej - z Bohuminem, Ostrawą i czeską siecią kolejową. Przed rokiem, wraz z przejęciem połączeń kolejowych w regionie przez Koleje Śląskie, zrezygnowano z uruchamiania pociągów osobowych między Wodzisławiem a Chałupkami. Powodem był katastrofalny stan infrastruktury skutkujący odpływem pasażerów z bardzo wolno jeżdżących pociągów.

We wrześniu ub. roku inwestycja, o którą od lat apelowały m.in. lokalne samorządy, zyskała unijne dofinansowanie. Projekt o wartości 140,4 mln zł (w tym 98 mln zł z UE) trafił wówczas na listę podstawową programu Infrastruktura i Środowisko. W kwietniu br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zdecydowała, że do rozpoczęcia robót nie jest konieczne opracowanie czasochłonnego raportu środowiskowego.

W maju o zbliżającej się rewitalizacji połączenia, które będzie m.in. pełniło funkcję trasy objazdowej dla międzynarodowej linii E65 Katowice-Zebrzydowice-Ostrawa, mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Massel. Przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły w ub. tygodniu. Wykonawcy mogą składać oferty do 15 listopada.

Zgodnie z zamówieniem PKP PLK, poprawa sprawności funkcjonowania transportu kolejowego na tym odcinku ma nastąpić m.in. poprzez likwidację ograniczeń prędkości, wynikających ze złego stanu infrastruktury. Według informacji starostwa powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, które - obok innych jednostek samorządu z regionu - od kilku lat lobbowało za rewitalizacją linii, prace obejmą remont lub wymianę torów i podtorza, sieci trakcyjnej, peronów, rowów i odwodnienia, sygnalizacji, obiektów inżynieryjnych i infrastruktury zabezpieczającej na całym odcinku.

Pierwotnie wraz z remontem linii kolejowej planowano budowę w pobliżu zlikwidowanego dworca autobusowego w Wodzisławiu nowego przystanku kolejowego "Wodzisław Śląski Centrum". Ostatecznie przyszłość tego przedsięwzięcia nie jest jasna - środki na opracowanie dokumentacji wodzisławscy radni przenieśli ostatnio na inne zadania.

Zgodnie z planami PKP PLK roboty budowlane mają ruszyć w 2014 r. Ruch kolejowy podczas remontu ma między Rybnikiem a Wodzisławiem odbywać się jednym torem, prace między Wodzisławiem i Chałupkami mają być prowadzone jednocześnie na obu torach. Inwestycja powinna zakończyć się do 31 października 2015 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala