Śląskie: ostatnie tygodnie naboru projektów badawczo-rozwojowych

fot: Maciej Dorosiński

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych przez blisko 2,3 mln osób

fot: Maciej Dorosiński

60 mln zł unijnego dofinansowania czeka na firmy z woj. śląskiego realizujące - samodzielnie lub w konsorcjach z uczelniami - projekty badawczo-rozwojowe. Nabór wniosków w konkursie trwa do 28 czerwca - podało w czwartek Śląskie Centrum Przedsiębiorczości.

Po raz pierwszy w naborze uwzględniane są projekty w ramach pięciu, a nie trzech regionalnych specjalizacji. Tzw. inteligentne specjalizacje to dziedziny, na których region chce oprzeć swój rozwój i które preferuje przy udzieleniu wsparcia z unijnych funduszy. Dotychczas woj. śląskie miało trzy takie specjalizacje: medycynę, energetykę i technologie informacyjno-komunikacyjne. Wiosną, decyzją sejmiku województwa, dołączyły do nich także zielona gospodarka i tzw. przemysły wschodzące. Nowy konkurs obejmuje już wszystkie pięć dziedzin.

Z danych Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości wynika, że nakłady na działalność badawczą i rozwojową w woj. śląskim sukcesywnie rosną, a spora część jest inwestowana właśnie przez sektor przemysłowy, korzystający z unijnego dofinansowania. W rozstrzygniętych dotąd naborach, prowadzonych przez katowickie Centrum, udało się wybrać do dofinansowania 126 takich przedsięwzięć. Często firmy sięgają po unijne środki po raz kolejny.

- Wiele firm wraca do nas z kolejnymi pomysłami. Już w poprzedniej perspektywie (finansowej UE - PAP) mieliśmy sporo projektów innowacyjnych, natomiast obecnie jest ich coraz więcej, a przedsiębiorcy inwestują w badania, służące tworzeniu nowych rozwiązań. W firmach powstają specjalne działy, zatrudniani są specjaliści, nawiązywana jest współpraca ze światem nauki - wskazał w czwartek dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości Bartosz Rozpondek.

Przypomniał, że dla działalności badawczej został otwarty nowy rozdział w ramach funduszy europejskich, dzięki czemu firmy zyskały możliwość prowadzenia na szerszą skalę prac badawczo-rozwojowych, aby tworzyć nowe rozwiązania, mogące konkurować z najlepszymi na świecie.

W trwającym do 28 czerwca naborze wnioski mogą składać mikro, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa. Po raz pierwszy mogą one aplikować o środki w konsorcjach z uczelniami wyższymi, gdzie unijne dofinansowanie obejmie także tzw. koszty kwalifikowane ponoszone przez uczelnie.

Na wsparcie mogą liczyć dwa typy projektów. Pierwszy dotyczy stworzenia lub rozwoju istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach i jest szansą m.in. na zakup nowych maszyn i urządzeń służących pracom badawczo-rozwojowym, aparatury do prowadzenia badań czy licencji na oprogramowanie. W drugim dofinansowanie przeznaczone jest bezpośrednio na prace badawczo-rozwojowe w firmach - tutaj wliczane są koszty wynagrodzeń pracowników, ekspertów zaangażowanych w realizację danego projektu czy użytkowania aparatury i sprzętu.

Składane projekty powinny obejmować opis prac badawczo-rozwojowych - zarówno przemysłowych, jak i eksperymentalno-rozwojowych. Oprócz firm, wsparciem mogą być objęte również organizacje badawcze i upowszechniające wiedzę, aplikujące o środki wspólnie z przedsiębiorstwami, a także spółki celowe oraz spółki typu spin off czy spin out. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej https://scp-slask.pl/lsi/nabor/313.

Nakłady na działalność badawczą i rozwojową w woj. śląskim sukcesywnie rosną - w 2005 r. było to 438,5 mln zł, a 10 lat później dwukrotnie więcej - ponad 989 mln zł. To w dużej mierze zasługa funduszy unijnych - w obecnej perspektywie finansowej (2014-2020) Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, odpowiedzialne za dystrybucję środków m.in. na ten cel, dysponuje ponad 176 mln euro.

Kolejne nabory projektów, o wartości 60 i 50 mln zł, zaplanowano na wrzesień i październik tego roku. Do tej pory w dwóch rozstrzygniętych naborach udało się dofinansować blisko 100 przedsięwzięć na kwotę ponad 115 mln zł. (PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.