Śląskie: odbudowują kolejkę do Miasteczka Śląskiego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W 2002 roku miasta Bytom, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Siemianowice, Chorzów podjęły inicjatywę przejęcia od PKP linii wąskotorowych w użytkowanie i utrzymania ruchu GKW jako kolei historycznej o charakterze turystycznym...

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Blisko dwudziestu ochotników zgłosiło się w sobotę rano do pracy przy odbudowie fragmentu trasy kolejki wąskotorowej z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. Przed miesiącem złodzieje kolejny raz zniszczyli tor popularnej wśród mieszkańców Górnego Śląska kolejki.

Jak poinformował Kamil Czarnecki ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które jest operatorem kolejki, na 14 czerwca planowane jest uruchomienie stałych kursów według wakacyjnego rozkładu jazdy. Oznacza to przejazdy w weekendy na całej, liczącej ok. 21 km trasie.

Zanim będzie to możliwe, obsługujący kolejkę pasjonaci - przy pomocy innych wolontariuszy - muszą m.in. odbudować ponad 150-metrowy fragment toru. Złodzieje zniszczyli go na terenie Tarnowskich Gór, w rejonie dawnego przystanku Lazarówka. Zostawili na podkładach same szyny, odkręcając i kradnąc metalowe podkładki, łubki mocujące szyny ze sobą oraz wkręty.

- Trzeba odsuwać na bok szyny i czyścić podkłady, żeby potem te wkręty dobrze trzymały. Roboty jest sporo, ale damy radę. Te brakujące elementy nie biorą się niestety z powietrza, tym razem pomogła nam gmina Tarnowskie Góry, bo ten fragment toru leży na jej terenie, oraz prywatny sponsor - zaznaczył Czarnecki.

Do podobnych kradzieży dochodzi często. Przed każdym sezonem torowisko trzeba sprawdzać i uzupełniać. Po największych kradzieżach sprzed dwóch lat, również w rejonie Lazarówki, wolontariusze Stowarzyszenia naprawiali tory całą wiosnę. Wtedy też po raz pierwszy przy odbudowie trasy pracowały, tak jak teraz, osoby spoza Stowarzyszenia.

Na stałe ze Stowarzyszeniem związanych jest ok. 20 pasjonatów. Gdy jednak sami nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi problemami, ogłaszają w internecie prośbę o pomoc.

Chętni do pracy na torach mogą wówczas zgłaszać się, podpisując oświadczenie o wolontariacie. Muszą mieć ze sobą buty robocze (wzmacniane nad palcami stalową płytą), spodnie z długimi nogawkami, a także coś na głowę - w razie słońca. Stowarzyszenie zapewnia podstawową odzież i środki BHP, wodę mineralną, środki do mycia, dojazd na miejsce robót i ubezpieczenie od wypadków.

Czarnecki ocenił w sobotę, że obecne ubytki powinno udać się naprawić w ten weekend. To ważne, ponieważ 14 czerwca w regionie odbywa się Industriada. To coroczne święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, którego kolejka jest jedną z 36 atrakcji. W tym roku Industriada ma być też rozpoczęciem sezonu kolejki.

W tym roku ruszyła już ona wprawdzie w 25-lecie wyborów z 4 czerwca 1989 r. - w ramach organizowanego z władzami Bytomia "Pociągu do wolności". Przejazd odbył się jednak na skróconej trasie i nie oznaczał rozpoczęcia regularnych kursów.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe (GKW), których jedną z pozostałości jest właśnie kolejka, od połowy XIX wieku były kluczowym elementem systemu transportowego w okręgu przemysłowym. Setki kilometrów torów o rozstawie 785 mm łączyły większość kopalń, hut, fabryk i elektrowni aglomeracji, służąc lokalnemu transportowi ładunków masowych i półfabrykatów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy. 

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.