Śląskie: mieszkańcy składają wnioski, chcą ograniczać niską emisję

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dofinansowaniu podlega m.in. podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Ponad 1,5 tys. wniosków złożyli mieszkańcy woj. śląskiego w ramach pilotażowego programu o dofinansowanie inwestycji ograniczających tzw. niską emisję. Dzięki łącznej dotacji w wysokości 4,2 mln zł z terenu województwa ma m.in. zniknąć 750 starych kotłów, zwanych "kopciuchami".

Kierowany do osób fizycznych - właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych - pilotaż prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW). Nabór trwał od 11 do 22 lipca.

- Zainteresowanie tym programem przerosło nasze oczekiwania, spłynęło znacznie więcej wniosków niż się spodziewaliśmy - powiedział podczas poniedziałkowej (12 wrzesnia) konferencji w Katowicach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Łącznie do programu spłynęło 1546 wniosków, które zostały podzielone na kategorie: modernizacja i wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne i energetyczne, zadania termoizolacyjne oraz zadania związane z budową systemów grzewczych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Jak podał w poniedziałek prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot, zainteresowanie programem objęło całe województwo, choć największy problem niskiej emisji w woj. śląskim odnotowuje się głównie w okolicy Żywca, Pszczyny i subregionu zachodniego.

- Wnioski rozłożyły się w miarę równomiernie na całe województwo, czyli widać, że zapotrzebowanie jest na terenie całego regionu - wskazał.

Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Katowic (81), Tych i Pszczyny (po 73), Gliwic (60) i Rybnika (54). Biorąc pod uwagę powiaty, najwięcej wniosków wpłynęło z terenu powiatu raciborskiego (126), rybnickiego (wraz z miastem Rybnik - 112) oraz pszczyńskiego (106).

Wsparcie finansowe uzyska 750 wnioskodawców na łączną kwotę 4,2 mln zł. Prezes przypomniał, że początkowo Fundusz zamierzał przeznaczyć na program 2 mln zł, jednak ze względu na duże zainteresowanie, zwiększono tę liczbę ponad dwukrotnie.

Otrzymane z programu dofinansowanie pozwoli mieszkańcom woj. śląskiego m.in. na wymianę w ich domach starych instalacji grzewczych i kotłów, w tym tzw. "kopciuchów" - pieców opalanych węglem niskiej jakości, o niskiej sprawności energetycznej wynoszącej ok. 30-35 proc.

- Dzięki programowi 750 starych kotłów, "kopciuchów" zniknie z mapy woj. śląskiego - powiedział Pilot.

Stare piece zostaną zastąpione m.in. pompami ciepła, kotłami opalanymi gazem lub biomasą albo kotłami opalanymi węglem - ekogroszkiem, który będzie spalany w kotłach nowej generacji o wysokiej sprawności energetycznej.

Oprócz wymiany pieców mieszkańcy woj. śląskiego uzyskali dotacje m.in. na docieplanie ścian, stropów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych oraz na budowę instalacji solarnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.