Śląskie: dla koordynowania biznesu, nauki i samorządu

fot: Maciej Dorosiński

Odnosząc się do apelu członek Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak powiedział, że "brakuje pomysłów (...), czegoś co może diametralnie wpłynąć na rozwój" regionu

fot: Maciej Dorosiński

W woj. śląskim powstanie instytucja mająca koordynować interes biznesu, nauki i samorządu - zapowiedział członek zarządu regionu Kazimierz Karolczak. Instytucja ma łączyć oddzielne dotąd inicjatywy tych środowisk, m.in. na rzecz wspierania przedsiębiorczości.

- Zaczynamy prace, a myślę, że to dobre miejsce, aby zakomunikować, że chcemy w woj. śląskim powołać stowarzyszenie - agencję wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, w trójkącie współpracy nauki, biznesu i samorządu - powiedział Karolczak podczas poniedziałkowej (10 pażdziernika) konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

- Do tej pory nie mieliśmy takiego narzędzia - wskazał.

Członek zarządu regionu przypomniał m.in., że woj. śląskie dysponuje swoją jednostką budżetową, Biurem Regionalnym Woj. Śląskiego w Brukseli, które - jak mówił - "miało dbać" o interesy województwa za granicą czy ułatwiać dostęp do wiedzy, co się dzieje w Europie, w Komisji Europejskiej.

- Wydaje się, że na poziomie regionu nie byliśmy w stanie bezpośrednio jako urząd zanalizować i zebrać wiedzy, co dokładnie potrzebowaliśmy i o co chcemy walczyć - przyznał.

Wskazał, że w tym kontekście powstał pomysł utworzenia rodzaju stowarzyszenia - z udziałem instytucji otoczenia biznesu (m.in. Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Katowicach), przedstawicieli uczelni (Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Związku Uczelni Śląskich) i samorządu województwa.

- Gdyby taka organizacja mogła powstać i takie przysłowiowe biuro w Brukseli mogło być narzędziem wspierania tych wszystkich działań w tym trójkącie, uważam, że służyłoby to rozwojowi regionalnemu. Bylibyśmy w stanie w tym trójkącie współpracy rozmawiać, jakie mamy potrzeby, wspierać się nawzajem i razem pracować - zasygnalizował Karolczak.

Zaznaczył, że dotąd każde z trzech środowisk starało się szukać możliwości zewnętrznego wsparcia swoich działań samodzielnie.

- W przypadku Uniwersytetu Śląskiego ostatnio powoływane były rady gospodarcze, które miały umożliwiać komercjalizowanie wyników nauki w przedsiębiorstwach. Również instytucje otoczenia biznesu podejmują te same działania w drugą stronę - mówił samorządowiec.

- My chcielibyśmy, jako samorząd, te wszystkie działania zjednoczyć i w ramach takiego trójkąta współpracy wspierać przedsiębiorstwa. Myślę, że to są już dni, od kiedy taką instytucję będziemy mogli powołać jesienią i mamy nadzieję, że ona przyniesie konkretne efekty - zapowiedział Karolczak.

Podczas VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach woj. śląskie prezentuje na swoim stoisku dostępne na poziomie samorządu wojewódzkiego narzędzia wsparcia firm tej wielkości, m.in. możliwości uzyskania wsparcia unijnego czy projekty koordynowane przez regionalne instytucje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dzisiaj zawyją syreny. To nie alarm, a test systemu

W sobotę, 1 sierpnia 2026 r. o godz. 17.00, na terenie województwa śląskiego zostanie przeprowadzony wojewódzki trening systemów wykrywania i alarmowania. Test będzie jednocześnie formą upamiętnienia 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Inflacja do końca roku pozostanie w przedziale 3,0-3,5 proc.

Wskaźniki inflacji CPI i bazowej do końca 2026 r. powinny utrzymywać się w przedziale 3,0-3,5 proc. rdr, a RPP prawdopodobnie odłoży decyzje o zmianach stóp procentowych do czasu większej klarowności perspektyw inflacji - ocenili ekonomiści Pekao po piątkowej publikacji danych GUS.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.