Śląskie Centrum Przedsiębiorczości do końca roku zamierza przeznaczyć ponad 100 mln zł na rozwój firm

1562936381 przedszkole

fot: UM Jastrzębie-Zdrój/Izabela Grela

Czterooddziałowe przedszkole dobudowane zostanie do istniejącej szkoły

fot: UM Jastrzębie-Zdrój/Izabela Grela

Ponad 100 mln zł unijnych funduszy zamierza przeznaczyć do końca br. Śląskie Centrum Przedsiębiorczości na konkursy wspierające rozwój firm w regionie. Centrum będzie w środę, 20 listopada, prezentowało związane z tym możliwości na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości to samorządowa organizacja, która jako tzw. instytucja pośrednicząca koordynuje wdrażanie części Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, dotyczącej m.in. badań i rozwoju w firmach oraz innego wsparcia dla przedsiębiorczości.

Jak poinformowała w poniedziałek reprezentująca ŚCP Paulina Cius, liczba przedsiębiorstw z woj. śląskiego, które już skorzystały z rozdzielanych przez tę organizację środków unijnych, wkrótce sięgnie 1 tys., a kwota wsparcia do realizowanych przez nie projektów przekroczyła 740 mln zł.

Cius wskazała, że największą popularnością cieszą się konkursy dotyczące dofinansowania innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach. W tym zakresie podpisano dotąd ponad 500 umów - część z nich ma wręczyć przedsiębiorcom marszałek woj. śląskiego na środowym spotkaniu na Stadionie Śląskim.

- Warto zaznaczyć, że w 2019 r. przeprowadzono już sześć konkursów na łączną kwotę ponad 335 mln zł. Obecnie trwa nabór w ramach działania "Innowacje w MŚP", w którym wprowadzono szereg korzystnych zmian - zasygnalizowała przedstawicielka ŚCP.

Jak uściśliła, firmy z regionu po raz pierwszy mają możliwość finansować w tym konkursie koszty budowlane bądź zakupu nieruchomości, niezbędnej do wprowadzenia na rynek nowego produktu lub usługi. Nowością jest też konkurs na zakup usług proinnowacyjnych - propozycja dla przedsiębiorstw, które dopiero przymierzają się do zastosowania jakiejś technologicznej nowości.

W programie zaplanowanej na 20 listopada konferencji "Zaprojektuj rozwój. Wsparcie UE dla firm" znajdą się m.in. prezentacje możliwości pozyskania funduszy na inwestycje, rozwój, eksport i promocję na zagranicznych rynkach. Podczas dyskusji panelowej przekazane mają być informacje n temat przyszłości funduszy europejskich w regionie.

Przygotowano też warsztaty na temat oceny projektów badawczych w panelach eksperckich oraz dotyczące procedury prowadzenia i rozliczania wniosku o dofinansowanie. Uczestnicy będą też mogli w jednym miejscu skonsultować pomysły z ekspertami m.in. instytucji otoczenia biznesu, ZUS, Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, uczelni czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szczegóły na temat konferencji oraz bieżących konkursów RPO, kierowanych do przedsiębiorców z woj. śląskiego, można znaleźć na stronie scp-slask.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.