Śląskie: 440 mln zł na ograniczenie niskiej emisji

fot: Andrzej Bęben/ARC

- To sprawa kluczowa dla przyszłości województwa. Powstanie dokumentu zajęło trzy lata intensywnych prac. Podobnie jak Strategia Rozwoju Woj. Śląskiego Śląskie 2020+, Plan jest dokumentem określającym kierunki rozwoju regionu o charakterze strategicznym i ma tę samą wysoką rangę - ocenił marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od końca września będzie można składać wnioski o dofinansowanie projektów wspierających niskoemisyjny transport oraz poprawiających efektywność energetyczną w gminach woj. śląskiego. W całym regionie na ten cel trafi 440 mln zł unijnego wsparcia.

To kolejny nabór wniosków na działanie "Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wyniki konkursu powinny być znane za kilka miesięcy.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego przypominają, że wsparcie z tego działania to tylko wycinek środków unijnych, które mają trafić na ograniczenie niskiej emisji w najbliższych latach.

W tym przypadku środki będą przeznaczone na zakup taboru autobusowego, modernizację infrastruktury transportu zbiorowego (np. zintegrowane centra przesiadkowe, parkingi typu Park&Ride lub Park&Bike czy też - integralnie związane z projektem - drogi rowerowe, wypożyczalnie rowerów itp.). Dofinansowaniem może również zostać objęte wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania transportem.

Wszystkie inwestycje mają przyczynić się do częstszego korzystania z usług transportu publicznego dzięki przyjaznym rozwiązaniom komunikacyjnym, a to z kolei będzie skutkowało obniżeniem dwutlenku węgla w atmosferze.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa podkreślił, że usprawnienie funkcjonowania transportu publicznego, wymiana taboru na nowoczesny, bardziej przyjazny otoczeniu to zachęta do częstszego wyboru autobusu, tramwaju i pociągu.

- Samorządy najlepiej wiedzą, że bez inwestycji w transport publiczny gminy i powiaty mogą się cofać w rozwoju. Środki unijne na ten cel pomogą zrealizować ambitne projekty, których realizacja przekracza możliwości budżetów własnych samorządów - powiedział Saługa.

Poza inwestycjami sprzyjającymi promocji transportu publicznego w gminach możliwa będzie również kompleksowa wymiana oświetlenia na energooszczędne, przy udziale unijnej dotacji.

Dodatkowo, w ramach tej puli pieniędzy ponad 35 mln zł trafi do potencjalnych wnioskodawców z subregionu rybnickiego, którzy zdecydują się na energetyczną modernizację budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Możliwe będzie również dofinansowanie wymiany lub modernizacja indywidualnych źródeł ciepła lub dofinansowanie do budowy instalacji odnawialnych źródeł energii w modernizowanych budynkach.

Pozostałe subregiony zaplanowały konkursy w tym obszarze na przełomie października i listopada br.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.