SEP: Wyjątkowa pod każdym względem

Naukowcy GAL

fot: Jarosław Galusek

Organizatorzy XX Szkoły Eksploatacji Podziemnej spotkali się w miniony poniedziałek w redakcji Trybuny Górniczej. Na zdjęciu: Witold Pustułka, prezes Wydawnictwa Górniczego, dr Jan Kania z Politechniki Śląskiej, Artur Dyczko, reprezentujący Polską Akademię Nauk, dr Robert Król z Politechniki Wrocławskiej oraz Paweł Kamiński, pracownik naukowy krakowskiej AGH

fot: Jarosław Galusek

Już praktycznie godziny dzielą nas od inauguracji jubileuszowej, XX Szkoły Eksploatacji Podziemnej, której tym razem patronuje Parlament Europejski. Przez kolejnych pięć dni eksperci z dziedziny górnictwa i geologii dyskutować będą o najnowszych trendach we współczesnym przemyśle wydobywczym.


Od kilku lat SEP wyraźnie zmienia swoje oblicze. Do Krakowa przyjeżdża coraz więcej ludzi młodych, dopiero rozpoczynających pracę w górnictwie, a nawet studentów. Przyciągają ich wykłady i prezentacje z dziedziny innowacji i nowoczesnych technologii.


XX Szkoła Eksploatacji Podziemnej z pewnością zaspokoi ich apetyty na wiedzę. Najciekawsze sesje plenarne poświęcone będą bowiem technikom i technologiom przyszłości w procesie pozyskiwania i wykorzystywania surowców mineralnych, technice strugowej, wykorzystaniu metanu, a także aktywności spółek górniczych w dziedzinie ekologii, ryzyku w górnictwie, zarządzaniu bezpieczeństwem w kopalniach, a wreszcie zagrożeniom sejsmicznym.


Zaproszeni goście przedstawią bieżące informacje o stanie górnictwa w Kanadzie, Niemczech, Rosji i na Ukrainie. Pojawią się także przedstawiciele górnictwa australijskiego.


Tegoroczna XX Szkoła Eksploatacji Podziemnej będzie pod każdym względem rekordowa. Uczestnicy krakowskiej debaty wysłuchają 180 referatów przygotowanych przez 280 autorów i współautorów. Z imprez towarzyszących warto wymienić Turniej Wiedzy Górniczej, w którym wystartują najlepsi studenci wydziałów górniczych z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Wrocławskiej.

 

Z kolei 24 lutego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego 50-lecie swego istnienia obchodzić będzie KGHM Polska Miedź.


Na zakończenie obrad ogłoszone zostaną wyniki tegorocznych konkursów na najlepszą i najbezpieczniejszą kopalnię. Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosi raport o stanie polskiego górnictwa, a Wyższy Urząd Górniczy oceni sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy za 2010 r. Całemu wydarzeniu towarzyszyć ma wspaniała oprawa artystyczna.



 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Paweł Nowak z ZG Sobieski wraca z Hiszpanii ze złotem!

Paweł Nowak, mistrz świata w zośce i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski reprezentował Polskę podczas Mistrzostw Europy w Zośke 2026 w Hiszpanii. Pokazał tam swoje niezwykłe umiejętności w footbagu i przywiózł komplet medali, w tym najcenniejszy złoty!

Ceny gazu w Europie rosną. Rozejm USA-Iran wystawiony na poważną próbę

Ceny gazu w Europie rosną w reakcji na niedawne ataki USA i Iranu na Bliskim Wschodzie i wystawienie na próbę kruchego rozejmu pomiędzy tymi krajami - informują maklerzy.

PGE, Enea, TAURON i ORLEN planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Upały przetestowały sieci. W Polsce wytrzymały, w innych krajach duże awarie

Weekend 27-28 czerwca 2026 był najgorętszy w historii polskiej meteorologii. Termometry pokazały 40 st. C na zachodzie kraju. W Europie Zachodniej sieć elektryczna zaczęła szwankować. Polska prąd utrzymała, ale rezerwy topniały. To sygnał ostrzegawczy przed kolejnymi latami. Tymczasem w poniedziałek maksymalna temperatura może sięgać 38-39 st. C, na zachodzie obniży się do 30-33 st. C, z kolei na północnym zachodzie - za frontem atmosferycznym - temperatura obniży się do 25-29 st. C. Na Wybrzeżu ma być 22-23 st. C.