Ruda Śląska zamawia dokończenie trasy do autostrady A4

fot: Maciej Dorosiński

Z opracowania wynika, że ponad 75 proc. mieszkańców Rudy Śląskiej jest w stanie dotrzeć w ciągu 5-minutowego spaceru do terenów zielonych o powierzchni powyżej 1ha

fot: Maciej Dorosiński

Przetarg na dokończenie budowy trasy N-S w Rudzie Śląskiej na południe, do autostrady A4, ogłosił lokalny samorząd. Na początku roku Ruda Śląska otrzymała 200 mln zł unijnej dotacji do tego ważnego dla miasta i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii połączenia.

W Rudzie Śląskiej od ponad dekady powstaje dwujezdniowa, w większości bezkolizyjna trasa N-S, która - w bliższej perspektywie - ma dać nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 925 na odcinku od Drogowej Trasy Średnicowej (DW902) do węzła z autostradą A4. Obecnie brakuje odcinka od ul. Bielszowickiej do autostradowego węzła.

O przetargu na budowę tej części trasy, na której powstanie m.in. długi wiadukt, poinformował na swoim facebookowym profilu prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.

- Ogłosiliśmy przetarg na budowę odcinka trasy N-S od ul. Bielszowickiej do węzła autostradowego. Wykonawca na realizację zadania będzie miał 28 miesięcy, nie licząc okresu zimowego (od 15 grudnia do 15 marca). Na inwestycję pozyskaliśmy ponad 200 mln zł unijnego dofinansowania - napisał prezydent.

Na początku 2024 r. rudzki samorząd na projekt “Budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej od ul. Bielszowickiej do autostrady A4“ o szacunkowej wartości 266,7 mln zł otrzymał 203,6 mln zł dotacji z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-27 (FE SL). Był to efekt rozstrzygnięcia konkursu z działania 4.1 FE SL. Przed ogłoszeniem przetargu trzeba było m.in. zaktualizować kosztorys zaprojektowanej już pewien czas temu inwestycji.

Miasto ma nadzieję na zwiększenie dotacji z FE SL. Rozstrzygając konkurs z działania 4.1 tego programu urząd marszałkowski woj. śląskiego zastrzegł bowiem, że z uwagi na limit środków w naborze rudzki projekt został wybrany z obniżonym dofinansowaniem.

- Ostateczna wartość dofinansowania zostanie określona w umowie na podstawie limitu środków dostępnych w momencie jej podpisania - wskazali urzędnicy marszałka.

Oddany do użytku w styczniu 2013 r. pierwszy odcinek N-S liczył ok. 1 km. Wiedzie on od węzła trasy DTŚ do węzła z rudzką ul. 1 Maja. W II etapie prac w sierpniu 2016 r. otwarto ponadkilometrowy odcinek od ul. 1 Maja do ul. Bukowej wraz z węzłem z tą ulicą i jej przedłużeniem do ul. ks. Niedzieli w dzielnicy Bielszowice. W III etapie, we wrześniu 2018 r., otwarto liczący 1,4 km fragment od ul. Bukowej do ul. Kokota. W IV etapie zaplanowano odcinek od ul. Kokota do węzła autostrady A4.

W lipcu 2021 r. podpisano jednak wartą 95 mln zł brutto umowę na pierwszy fragment etapu IV. Wcześniej, w październiku 2018 r., unieważniono przetarg na budowę całego czwartego etapu po otrzymaniu zbyt drogich ofert. Wydzielono wówczas z niego liczącą 1 km część drogi między ul. Kokota i ul. Bielszowicką z jej węzłem, która została zrealizowana przez firmę Drogopol-ZW za 95 mln zł - podobnie jak wszystkie wcześniejsze odcinki, przy wsparciu unijnym na poziomie 85 proc. Ta inwestycja została otwarta we wrześniu 2023 r.

Miasto zaczęło też już budować trasę N-S w kierunku północnym - od DTŚ do granicy z Bytomiem. W lipcu 2023 r. rudzki samorząd podpisał z firmą Drogopol wartą 60,5 mln zł umowę na budowę 600 m trasy do ul. Magazynowej, budowę ronda turbinowego przy ul. Magazynowej oraz przebudowę tej ulicy na odcinku 400 m. Powstać mają też: kanalizacja, chodniki, droga rowerowa oraz oświetlenie. Miasto otrzymało na ten projekt 57,4 mln zł dotacji z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Pierończyk przekazał, że zaawansowanie robót tego odcinka przekroczyło już 70 proc. Wskazał, że miasto otworzyło już oferty w przetargu na budowę kolejnego, liczącego ponad 2,2 km odcinka od ul. Magazynowej do ul. Piastowskiej.

- Trwają jeszcze procedury przetargowe. Wykonawcę chcielibyśmy wyłonić w najbliższych tygodniach - dodał prezydent.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.