Ruda Śląska: górnik to zawód z przyszłością

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnie potrzebują zarówno absolwentów techników o specjalnościach: technik górnictwa podziemnego, technik elektryk górnictwa podziemnego, technik mechanik górnictwa podziemnego, technik mechatronik, jak również absolwentów szkół zawodowych w zawodach górnik, elektryk i ślusarz

fot: Maciej Dorosiński

Sporym zainteresowaniem cieszy się otwierana 1 września br. szkoła górnicza w Rudzie Śląskiej. Choć nabór trwa jeszcze do 31 sierpnia, już teraz chęć nauki zawodu w nowej szkole zadeklarowało ponad 80 młodych ludzi. Atrakcyjność oferty edukacyjnej podnosi gwarancja zatrudnienia absolwentów w Kompanii Węglowej.

Dla uczniów chcących w przyszłości związać się z górnictwem w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 7 w Rudzie Śląskiej przygotowano w tym roku szkolnym 60 miejsc. Na nowopowstałych kierunkach młodzież będzie kształcić się w zawodach górnik eksploatacji podziemnej, elektryk oraz ślusarz. Dodatkowo w Technikum nr 3 po raz kolejny otworzona zostanie klasa o profilu technik górnictwa podziemnego. Jak zapewniła prezes Kompanii Węglowej - Joanna Strzelec-Łobodzińska - absolwenci tych kierunków znajdą zatrudnienie w Spółce na podstawie indywidualnych umów z uczniami.

Obecnie do Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 7 dokumenty złożyło 84 kandydatów. Do klasy kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji złóż zgłosiły się 43 osoby. 18 chce rozpocząć kształcenie w zawodzie ślusarz, a 23 w zawodzie elektryk. - Kandydaci nie wykonali jeszcze badań lekarskich potwierdzających zdolność do wykonywania wybranego zawodu, stąd liczby te mogą ulec zmianie - zastrzega Anna Witkowska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. - Jeśli badania przebiegną pomyślnie, będziemy w stanie uruchomić trzy klasy zasadniczej szkoły zawodowej - zapewnia dyrektor szkoły.

Od 1 września nowa szkoła zawodowa wraz z Gimnazjum nr 13 oraz Technikum nr 3 współtworzyć będą Zespół Szkół nr 5 z siedzibą przy ul. Jankowskiego 2. Tuż po rozpoczęciu wakacji rozpoczęły się tam prace remontowe. - W chwili obecnej trwają prace dotyczące dostosowania budynku Gimnazjum nr 13 do nowych form dydaktycznych - informuje dyrektor Witkowska. - Wykonywane są także prace związane z wymianą instalacji oświetleniowej, a w dwóch nowych pracowniach informatycznych wykonywana jest instalacja elektryczna, dodaje. Powoli końca dobiegają także roboty dotyczące renowacji elewacji przedniej. Jednocześnie w szkole postępują prace malarskie oraz remont sanitariatów. Wkrótce ruszą zaś roboty związane z renowacją elewacji tylnej oraz wymiana stolarki okiennej od strony ul. 1 Maja. Koszt wszystkich prac remontowych wyniesie ponad 1,2 miliona złotych.

Dzięki nowej placówce oświatowej osoby, które chcą związać swoją drogę zawodową z górnictwem, będą mogły w Rudzie Śląskiej odebrać wykształcenie górnicze na każdym poziomie - zawodowym, technicznym oraz wyższym. Co ważne, uczniowie, którzy wybiorą kształcenie zawodowe mają możliwość uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji w innych zawodach. Absolwenci kierunku górnik eksploatacji podziemnej po potwierdzeniu odpowiednich kwalifikacji oraz uzyskaniu wykształcenia średniego będą mogli uzyskać tytuł technika górnictwa podziemnego. Kolejnym etapem zdobywania specjalistycznego wykształcenia i rozwoju ścieżki zawodowej mogą być natomiast studia w rudzkim ośrodku dydaktycznym Akademii Górniczo-Hutniczej.

- Pomysł otwarcia nowej szkoły górniczej pojawił się podczas rozmów z prezesami spółek węglowych oraz dyrektorami rudzkich kopalń - mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Poprzez nową ofertę edukacyjną chcemy wyjść zarówno naprzeciw potrzebom uczniów, jak i górnictwa - komentuje.

Aby ubiegać się o przyjęcie do szkoły górniczej należy złożyć podanie, życiorys, świadectwo ukończenia gimnazjum, zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego, dwa zdjęcia, kartę zdrowia oraz zaświadczenie lekarskie o przydatności do zawodu. Dokumenty można składać do 30.08.2012 r. w siedzibie ZSP 3 przy ul. Kłodnickiej 91, a do ostatniego sierpnia w siedzibie Gimnazjum nr 13.

Przed laty w Rudzie Śląskiej działały 3 technika górnicze, 10 zasadniczych szkół zawodowych oraz szkoła o profilu górniczym przysposabiająca młodzież do zawodu. Wszystkie zostały zamknięte z powodu restrukturyzacji górnictwa i gwałtownej redukcji zatrudnienia w kopalniach. W 2004 roku w wyniku porozumienia z Kompanią Węglową miasto uruchomiło w Technikum nr 3 klasę kształcącą w zawodzie technik górnictwa podziemnego. Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 7 będzie jedyną w Rudzie Śląskiej placówką kształcącą w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej.

W Rudzie Śląskiej działają cztery kopalnie. Trzy z nich - "Pokój", "Bielszowice" i "Halemba-Wirek" - należą do Kompanii Węglowej. Czwarty zakład górniczy to kopalnia "Śląsk", będąca częścią kopalni "Wujek-Śląsk", należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego. W rudzkich kopalniach pracuje ponad 14 tys. osób, z czego ok. 6,3 tys. to mieszkańcy Rudy Śląskiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.