Ruda Śląska: energia odnawialna dla domów jednorodzinnych

fot: Jarosław Galusek/ARC

W konkursie przewidziano cztery typy projektów: produkcja energii słonecznej, wykorzystanie energii na własne potrzeby, inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z ZE z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej oraz produkcję biokompotentów i biopaliw

fot: Jarosław Galusek/ARC

51 domów jednorodzinnych w Rudzie Śląskiej będzie zasilanych energią odnawialną, za pomocą systemów fotowoltaicznych i solarnych oraz pomp ciepła. W piątek (28 lipca) rozpocznie się nabór wniosków w ramach tego współfinansowanego z unijnych środków przedsięwzięcia.

Nabór potrwa dwa tygodnie. Uczestnicy projektu zapłacą za instalacje jedynie 15 proc. wartości urządzeń oraz podatek VAT od ich montażu. Ponad 1 mln zł na realizację przedsięwzięcia to środki unijne pozyskane przez rudzki samorząd.

- Spodziewamy się, że będzie wielu chętnych do skorzystania z naszego programu. Promowani będą ci mieszkańcy, którzy przed dwoma laty wzięli udział w ankiecie dotyczącej zapotrzebowania na instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych - wyjaśnił we wtorek (25 lipca) wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Niezbędnym warunkiem uczestnictwa w naborze jest posiadanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Nabór dotyczy gotowych już budynków - domy w trakcie budowy mogą być kwalifikowane do drugiego etapu projektu, który będzie realizowany, jeżeli miasto pozyska środki na ten cel; samorząd będzie o nie aplikować w przyszłym roku.

O akceptacji wniosku decydować będą również techniczne możliwości wykonania instalacji w poszczególnych budynkach - ważny jest m.in. rodzaj dachu i jego kierunek, zacienienie dachu, roczne zużycie energii w budynku, ilość osób mieszkających w nim itp.

Spośród 51 instalacji, które zamierza sfinansować samorząd, 31 to instalacje fotowoltaiczne, 15 - solarne, a 5 - pompy ciepła. Taki podział to wynik ankiety sprzed dwóch lat, przeprowadzonej wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Dotyczyła ona zapotrzebowania na instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych. Odpowiedziało na nią 154 mieszkańców, którzy chcieliby przy współudziale miasta taką inwestycję wykonać.

W trakcie naboru, który potrwa do 10 sierpnia, zainteresowani mieszkańcy będą mogli skorzystać z pomocy wyłonionego przez samorząd operatora, który udzieli szczegółowych informacji o warunkach naboru i szczegółach inwestycji. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek w rudzkim magistracie.

Mieszkańcy uczestniczący w projekcie zapłacą jedynie 15 proc. wartości całej instalacji oraz wartość wynoszącego 8 proc. podatku VAT za usługę montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego lub 23 proc. w przypadku instalacji na budynku gospodarczym lub na gruncie. Pozostałe koszty będą pokryte z unijnego dofinansowania. Prace zrealizuje firma wyłoniona w przetargu przez Urząd Miasta.

Eksperci wyliczyli, że zastąpienie konwencjonalnych źródeł energii odnawialnymi w 51 domach jednorodzinnych pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 47 ton rocznie, a emisji przyczyniającego się do powstawania smogu pyłu PM10 - o 40 kilogramów rocznie.

Środki pozyskane przez samorząd Rudy Śląskiej pochodzą z puli Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczonej na odnawialne źródła energii, w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pierwotnie rudzki projekt nie znalazł się na liście wybranych do dofinansowania; uwzględniono go po proteście samorządowców, na podstawie powtórnej analizy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy. 

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.