Rozmowa BiznesAlert.pl z Krzysztofem Kubowem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii

1566216935 krzysztofkubow

fot: Ministerstwo Energii

Wiceminister Krzysztof Kubów zwraca uwagę na koszty transformacji energetyki, które muszą być zaakceptowane przez społeczeństwo, dlatego jej przyspieszenie może oznaczać zwiększenie i tak ogromnych nakładów finansowych

fot: Ministerstwo Energii

Do 2050 r. wszystkie państwa Unii Europejskiej muszą osiągnąć neutralność klimatyczną, a to oznacza głęboką transformację energetyki. Czy Polska jest gotowa na taką zmianę? Na to i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, wiceminister Krzysztof Kubów.

Wiceminister Krzysztof Kubów w wywiadzie zwraca uwagę na koszty transformacji, które muszą być zaakceptowane przez społeczeństwo, dlatego jej przyspieszenie może oznaczać zwiększenie i tak ogromnych nakładów finansowych. W związku z tym transformacja energetyki w kierunku nisko- lub bezemisyjnym musi odbywać się w perspektywie długoterminowej.

Nie bez znaczenia jest rówież zmiana zachowań i przyzwyczajeń po stronie odbiorców energii - każdy z nas, we własnym zakresie i otoczeniu może wytwarzać i zużywać energię elektryczną na własne potrzeby, a także sprzedawać ją na zewnątrz. Zainteresowanie społeczne związane z wytwarzaniem i magazynowaniem energii w mikroinstalacjach, we własnym domu bądź miejscu pracy jest duże. Ministerstwo liczy, że program „Prosument”, wsparty dodatkowo programem „Mój prąd”, przyczyni się do szybkiego przyrostu liczby tych instalacji w Polsce, a jako główny instrument lokalnego rozwoju OZE wskazuje klastry energii, których rozwój zapewni stabilne dostawy energii i samowystarczalność energetyczą na poziomie powiatu, gminy oraz pojedynczej miejscowości. 

Wiceminister wskazuje również miejsce dla biogazu, z którego można wytwarzać zarówno energię elektryczną jak i ciepło.

W swoich działaniach ministerstwo wspiera również duże inwestycje OZE i Chce maksymalnie wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Przygotowywany jest już projekt ustawy o morskiej energetyce wiatrowej, który jeszcze w tym roku powinien trafić pod obrady Rady Ministrów. Należy pamiętać, że w rozwoju tego sektora musimy liczyć na udział firm zagranicznych. W Polsce produkowane są niektóre elementy konstrukcji morskich farm wiatrowych. Jednak jeżeli chodzi o serce turbiny, czyli generator wytwarzający energię elektryczną z wiatru, dostawcami są firmy zagraniczne (często mające zakłady produkcyjne na terenie Polski).

Ekspert ME ocenia również stan i potencjał rozwoju energetyki wodnej w Polsce, wskazując, że dalszy rozwój hydroenergetyki w naszym kraju powinien bazować na budowie małych elektrowni wodnych, służących zapobieganiu znacznym wahaniom wód i poprawie gospodarki wodnej. Prognozy rozwoju geotermii w Polsce są - według wiceminstra - również obiecujące.

W wywiadzie, w którym wiceminister Krzysztof Kubów szuka odpowiedzi na pytanie o gotowość Polski do transormacji eneretycznej i wskazuje etapy i drogi do jej osiągnięcia - pojawia się pytanie o rynek biomasy. W związku z toczącą się dyskusją wokół wykorzystania biomasy, przedstawiciel ministerstwa zwraca uwagę, że takie źródło zaopatrzenia w ciepło powinno być wprowadzane tam, gdzie brak jest możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Jeśli chodzi o rynek biomasy w Polsce, to jest on skoncentrowany w głównej mierze na eksporcie pelletu do krajów europejskich, takich jak: Włochy, Dania, Niemcy, a także Austria.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.