Rada Programowa pomoże zaplanować rozwój Huty Łabędy. To szansa na rozwój

fot: Witold Gałązka/ARC

Jednym z wiceprzewodniczących Rady Programowej jest prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek

fot: Witold Gałązka/ARC

W należącej do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu Hucie Łabędy w Gliwicach powołano Radę Programową ds. Rozwoju. Wchodzący w jej skład naukowcy, eksperci, parlamentarzyści i praktycy życia gospodarczego mają pomóc w wypracowaniu ścieżki prowadzącej do wzmocnienia rynkowej pozycji huty.

- Chcemy wspólnie wypracować dobry plan rozwoju Huty Łabędy. Mamy ludzi, nasz największy kapitał: inżynierów, techników, metalurgów, technologów chcących brać udział w projekcie rewolucyjnej zmiany naszego przedsiębiorstwa. Dlatego tak istotna jest dla nas zdolność w zakresie pozyskania kapitału na rozwój i inwestycje, które zagwarantują przyszłość - wyjaśnia inicjatywę stworzenia Rady prezes huty Marek Palka.

Huta Łabędy, której początki sięgają połowy XIX wieku, specjalizuje się w produktach dla górnictwa i budownictwa. Wytwarza m.in. obudowy górnicze, kształtowniki konstrukcyjne oraz rury stalowe. W ramach grupy Weglokoksu huta będzie zaangażowana m.in. w przygotowanie kształtowników i profili zimnogiętych na potrzeby budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej.

Program długofalowego rozwoju huty ma opierać się na dostosowaniu do potrzeb rynku, w oparciu o innowacyjne rozwiązania, z wykorzystaniem także odnawialnych źródeł energii. W wypracowaniu ścieżki działania ma pomóc powołana w ostatnim czasie Rada Programowa, której przewodniczącym został rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, a wiceprzewodniczącymi: senator PiS Dorota Tobiszowska, prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek, szef Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak oraz prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach Wiktor Pawlik.

Wśród członków blisko 20-osobowej Rady są także m.in. przedstawiciele zarządów Huty Łabędy i innych spółek z Grupy Węglokoksu, szefowie firmy JSW Innowacje, przedstawiciele uczelni i jednostek naukowo-badawczych (m.in. rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Celina Olszak), prezes Banku Ochrony Środowiska Wojciech Hann, wiceprezes Pekao SA Jerzy Kwieciński oraz parlamentarzyści - oprócz senator Tobiszowskiej także posłowie PiS Barbara Dziuk i Jarosław Gonciarz.

Dla Huty Łabędy to szansa na wejście w nowy etap działalności, szczególnie związany z koniecznymi zmianami w obszarze rynkowym oraz ekologicznym. Wsparcie i zainteresowanie uznanych autorytetów pomoże budować relacje biznesowe i zabiegać o inwestycje, które są niezbędne do zachowania pozycji przedsiębiorstwa w sektorze przemysłowym - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie o powołaniu i inauguracyjnym spotkaniu Rady Programowej.

Prace nad ścieżką rozwoju Huty Łabędy wpisują się w program działań grupy Węglokoksu, która pracuje nad nową strategią, uwzględniającą inwestycje i rozwój hutniczej części Grupy. Oprócz gliwickiej Huty Łabędy do Węglokoksu należą też Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie oraz spółki Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje w Rudzie Śląskiej. To ostatnie polskie aktywa hutnicze, kontrolowane - za pośrednictwem Węglokoksu - przez Skarb Państwa.

W pierwszych dniach września związkowcy z hut należących do Węglokoksu rozpoczęli akcję protestacyjną, domagając się m.in. lepszego nadzoru, jasnej polityki inwestycyjnej oraz prorozwojowej strategii dla aktywów hutniczych Grupy. Przedstawiciele Węglokoksu oraz resortu aktywów państwowych zapewnili wówczas o przygotowywaniu strategii dla należących do Grupy hut. W październiku ustalono roboczy harmonogram prac zmierzających do wypracowania porozumienia ws. planów inwestycyjnych i dalszego rozwoju spółek hutniczych Węglokoksu.

Jak informował Węglokoks, w ciągu ośmiu miesięcy tego roku Huta Łabędy wypracowała 52 mln zł zysku netto, natomiast przejęta przez Grupę w ub. roku Huta Pokój Profile w Rudzie Śląskiej miała 33 mln zł zysku netto.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy pierwszego fragmentu autostrady A1 koło Pyrzowic

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy ponadtrzykilometrowego fragmentu autostrady A1 na wysokości miejscowości Dobieszowice (Śląskie). To jedno z najbardziej uszkodzonych miejsc na 16-kilometrowym odcinku Pyrzowice-Piekary Śląskie.

W piątek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,37 zł za litr

W piątek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,55 zł, a oleju napędowego - 6,37 zł. Oznacza to, że względem czwartku cena maksymalna benzyny 95 jest wyższa, natomiast obniżyła się cena diesla i benzyny 98.

Konferencja „Trójkąt Transformacji”. Nie tylko o nowych szansach dla regionów górniczych

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach trwa konferencja „Trójkąt Transformacji”, Rozmawiamy o transformacji energetycznej, przyszłości gmin górniczych, finansowaniu MŚP, bezpieczeństwie cyfrowym, zasobach strategicznych i odporności regionu. W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy. Wydarzenie zorganizowali: Wydawnictwo Gospodarcze, właściciel „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.