Rada Programowa pomoże zaplanować rozwój Huty Łabędy. To szansa na rozwój

fot: Witold Gałązka/ARC

Jednym z wiceprzewodniczących Rady Programowej jest prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek

fot: Witold Gałązka/ARC

W należącej do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu Hucie Łabędy w Gliwicach powołano Radę Programową ds. Rozwoju. Wchodzący w jej skład naukowcy, eksperci, parlamentarzyści i praktycy życia gospodarczego mają pomóc w wypracowaniu ścieżki prowadzącej do wzmocnienia rynkowej pozycji huty.

- Chcemy wspólnie wypracować dobry plan rozwoju Huty Łabędy. Mamy ludzi, nasz największy kapitał: inżynierów, techników, metalurgów, technologów chcących brać udział w projekcie rewolucyjnej zmiany naszego przedsiębiorstwa. Dlatego tak istotna jest dla nas zdolność w zakresie pozyskania kapitału na rozwój i inwestycje, które zagwarantują przyszłość - wyjaśnia inicjatywę stworzenia Rady prezes huty Marek Palka.

Huta Łabędy, której początki sięgają połowy XIX wieku, specjalizuje się w produktach dla górnictwa i budownictwa. Wytwarza m.in. obudowy górnicze, kształtowniki konstrukcyjne oraz rury stalowe. W ramach grupy Weglokoksu huta będzie zaangażowana m.in. w przygotowanie kształtowników i profili zimnogiętych na potrzeby budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej.

Program długofalowego rozwoju huty ma opierać się na dostosowaniu do potrzeb rynku, w oparciu o innowacyjne rozwiązania, z wykorzystaniem także odnawialnych źródeł energii. W wypracowaniu ścieżki działania ma pomóc powołana w ostatnim czasie Rada Programowa, której przewodniczącym został rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, a wiceprzewodniczącymi: senator PiS Dorota Tobiszowska, prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek, szef Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak oraz prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach Wiktor Pawlik.

Wśród członków blisko 20-osobowej Rady są także m.in. przedstawiciele zarządów Huty Łabędy i innych spółek z Grupy Węglokoksu, szefowie firmy JSW Innowacje, przedstawiciele uczelni i jednostek naukowo-badawczych (m.in. rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Celina Olszak), prezes Banku Ochrony Środowiska Wojciech Hann, wiceprezes Pekao SA Jerzy Kwieciński oraz parlamentarzyści - oprócz senator Tobiszowskiej także posłowie PiS Barbara Dziuk i Jarosław Gonciarz.

Dla Huty Łabędy to szansa na wejście w nowy etap działalności, szczególnie związany z koniecznymi zmianami w obszarze rynkowym oraz ekologicznym. Wsparcie i zainteresowanie uznanych autorytetów pomoże budować relacje biznesowe i zabiegać o inwestycje, które są niezbędne do zachowania pozycji przedsiębiorstwa w sektorze przemysłowym - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie o powołaniu i inauguracyjnym spotkaniu Rady Programowej.

Prace nad ścieżką rozwoju Huty Łabędy wpisują się w program działań grupy Węglokoksu, która pracuje nad nową strategią, uwzględniającą inwestycje i rozwój hutniczej części Grupy. Oprócz gliwickiej Huty Łabędy do Węglokoksu należą też Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie oraz spółki Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje w Rudzie Śląskiej. To ostatnie polskie aktywa hutnicze, kontrolowane - za pośrednictwem Węglokoksu - przez Skarb Państwa.

W pierwszych dniach września związkowcy z hut należących do Węglokoksu rozpoczęli akcję protestacyjną, domagając się m.in. lepszego nadzoru, jasnej polityki inwestycyjnej oraz prorozwojowej strategii dla aktywów hutniczych Grupy. Przedstawiciele Węglokoksu oraz resortu aktywów państwowych zapewnili wówczas o przygotowywaniu strategii dla należących do Grupy hut. W październiku ustalono roboczy harmonogram prac zmierzających do wypracowania porozumienia ws. planów inwestycyjnych i dalszego rozwoju spółek hutniczych Węglokoksu.

Jak informował Węglokoks, w ciągu ośmiu miesięcy tego roku Huta Łabędy wypracowała 52 mln zł zysku netto, natomiast przejęta przez Grupę w ub. roku Huta Pokój Profile w Rudzie Śląskiej miała 33 mln zł zysku netto.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.