Przecięty węzeł gordyjski, czyli...

fot: Jarosław Galusek/ARC

Trzeba było wyroku Trybunału Konstytucyjnego, żeby wyrobiska definitywnie przestały być budowlami

fot: Jarosław Galusek/ARC

13 września 2011 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie podatku od wyrobisk. Trzymając się prawniczej nomenklatury, rozstrzygnięcie dotyczyło konstytucyjności przepisów, definiujących pojęcie budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Z uzasadnienia wyroku jasno wynikało, że wyrobiska górnicze nie są budowlami i nie podlegają opodatkowaniu. Na taką konkluzję górnicze środowisko, ale także dziennikarze TG, od lat piszący o niejednoznacznym, krzywdzącym branżę prawie, czekali od lat. Wyrok Trybunału potraktowaliśmy po trosze jak własne zwycięstwo.

Batalia o podatek od wyrobisk toczyła się od połowy lat 90. W tym czasie zmieniały się przepisy, orzecznictwo sądów, a prawnicy zajmujący się tym trudnym tematem podzielili się na dwa obozy. Jeden z nich rację przyznawał gminom, domagającym się opodatkowania wyrobisk, drugi wspierał górnictwo, wskazując na niekonstytucyjność tego rozwiązania. Argumenty prawników były tylko jednym z aspektów tej sprawy. Chodziło też o zasadność nakładania na górnictwo kolejnego obciążenia, które mogło położyć branżę na łopatki. Gdyby w sporze górą były gminy, obciążenia podatkowe Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego wzrosłyby o 100 mln zł rocznie, a Jastrzębska Spółka Węglowa zapłaciłaby w ciągu roku o 62 mln zł więcej. Bój o podatek od wyrobisk toczył się nie tylko na wokandzie. Równolegle to sporne rozwiązanie próbowano wprowadzić w życie przy okazji prac nad ustawą Prawo geologiczne i górnicze. Poprawka dotycząca opodatkowania pustki w ziemi była to wyłączana, to przywracana do tekstu ustawy. TG śledziła te rozgrywki bardzo uważnie. Ostatecznie posłowie, których dosłownie nękaliśmy prośbami o opinie i komentarze, odrzucili zapis, by obłożyć podatkiem podziemne budowle, instalacje i urządzenia. A redakcja miała powód do świętowania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.