Priorytety: zrównoważony rozwój ma dla Polski istotne znaczenie

1324049459 korolec wiceminister gosp mg gov pl

fot: mg.gov.pl

- Przed nami w tym roku posiedzenie rady środowiskowej, które będzie okazją do podsumowania działań związanych z realizacją naszych priorytetów środowiskowych w czasie prezydencji - powiedział minister środowiska Marcin Korolec

fot: mg.gov.pl

Zrównoważony rozwój polega na utrzymaniu wzrostu i zasobów dla obecnych i przyszłych pokoleń - mówił w środę 24 pażdziernika minister środowiska Marcin Korolec, który w Pałacu Prezydenckim spotkał się z ministrem w Kancelarii Prezydenta Olgierdem Dziekońskim oraz ekspertami.

Spotkanie odbyło się w związku z przypadającym w środę Dniem Narodów Zjednoczonych. Święto obchodzone jest corocznie 24 października, w rocznicę wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. Pierwsze obchody odbyły się w 1948 r.

Podczas konferencji prasowej przed spotkaniem minister Dziekoński podkreślał wagę inicjatyw ONZ, w tym dotyczących zrównoważonego rozwoju.

- Dziś jest Dzień Narodów Zjednoczonych; to dobra okazja, aby przypomnieć sobie kilka inicjatyw Narodów Zjednoczonych, które są dla nas wszystkich ważne" - mówił.

Wskazał przy tym m.in. na inicjatywę zrównoważonego rozwoju. Przypomniał art. 5 konstytucji RP, który mówi: Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.

- Często kwestia zrównoważonego rozwoju jest traktowana jako niejasny i być może kłopotliwy element naszego systemu prawnego. Warto jednak o tym pamiętać, że jest to element naszej konstytucji - podkreślił. Dodał, że prezydent Bronisław Komorowski jest zwolennikiem równoważonego rozwoju.

Minister środowiska wskazywał natomiast na trzy filary zrównoważonego rozwoju: środowisko, rozwój gospodarczy i społeczny.

- Zrównoważony rozwój (...) to taki rozwój, który nie wpływa negatywnie na środowisko, ale też zapobiega wykluczeniu społecznemu - powiedział.

Dodał, że dyskusja dotycząca zrównoważonego rozwoju jest "niezmiernie ważna nie tylko w Polsce, ale i na świecie".

- Już w tej chwili mamy ponad siedem miliardów ludzi na Ziemi, a za chwilę być może dojdziemy do 10 miliardów ludzi, którzy będą mieszkali głównie w wielkich skupiskach miejskich. Stoimy przed wyzwaniem, w jaki sposób zapewnić im możliwość godziwego życia, możliwość pokojowego funkcjonowania na świecie, dostęp do czystych zasobów powietrza, wody, ale też dostęp do zasobów naturalnych - mówił Korolec.

W jego opinii Polska jest znakomitym przykładem państwa, gdzie "konstytucyjna zasada zrównoważonego rozwoju może mieć realny kształt". "Od 1989 roku polskie PKB wzrosło o 200 proc. (...) Jeśli weźmiemy ten najbardziej modny dzisiaj miernik agresji gospodarki na środowisko, czyli miernik emisji CO2, to zredukowaliśmy emisję w tym zakresie o 30 proc." - wskazał.

Korolec powiedział też, że Polska jest kandydatem na gospodarza konferencji klimatycznej ONZ w 2013 r.

- To jest spotkanie, na którym spodziewamy się między 10 a 14 tysięcy uczestników. To będą delegacje ze 190 państw.

Konferencje klimatyczne ONZ to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Szczyt w Polsce odbywałby się w listopadzie 2013 r. w Warszawie. Polska organizowała już taki szczyt w 2008 r. w Poznaniu. (PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.