Prezydent Bytomia o kamienicach przejętych od SRK: Do ich obsługi zatrudnimy pracowników spółki

1748606005 mariuszwolosz1200

fot: UM Bytom

Prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz, uspokaja związkowców z SRK

fot: UM Bytom

Związkowców ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń zaniepokoiły zamiary przejęcia przez Bytom ponad 5 tys. mieszkań należących do zasobów spółki. Prezydent Mariusz Wołosz uspokaja: przejmując kolejne części substancji mieszkaniowej od SRK, miasto będzie potrzebowało dodatkowych pracowników do ich obsługi i konserwacji. Naturalnym jest, że zaproponujemy pracę osobom, które teraz się tym zajmują. 

Przypomnijmy. W poniedziałek premier Donald Tusk zapowiedział, że Bytom do końca 2026 r. otrzyma 200 mln zł na wsparcie rewitalizacji kamienic. Wcześniej na konto UM ma trafić 10 mln zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Według wyliczeń, te środki wystarczą na wyremontowanie około 40 kamienic.

Miasto podpisało też w poniedziałek list intencyjny, dzięki któremu przejmie ponad 5 tys. mieszkań (w ponad 900 budynkach) należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Nadzór nad nieruchomościami przejmie gminna jednostka - Bytomskie Mieszkania. To umożliwi lokatorom prawo do wykupu mieszkań z bonifikatą, a stawka czynszowa ustanowiona będzie jak za lokal komunalny.

- Przejęcie przez miasto zasobu mieszkaniowego Spółki Restrukturyzacji Kopalń jest krokiem, na który mieszkanki i mieszkańcy Bytomia czekali z niecierpliwością - podkreślał Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Związkowcy z SRK alarmują, prezydent Bytomia uspokaja

Obawy dotyczące przejęcia mieszkań od SRK mają jednak związkowcy. Alarmują, że porozumienie między spółką a miastem zostało zawarte bez konsultacji ze stroną społeczną i nie został ustalony sposób, w jaki zabezpieczone zostaną "interesy pracowników" zatrudnionych w Oddziale Administracji Zasobów Mieszkaniowych SRK.

- W związku z tak rażącym naruszeniem zasad dialogu społecznego, zmuszeni jesteśmy do podjęcia przygotowań do przeprowadzenia akcji protestacyjnej - podkreślają Reprezentatywne Organizacje Związkowe SRK.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Mariusza Wołosza. Prezydent Bytomia przyznał, że przejmując kolejne części substancji mieszkaniowej od SRK, miasto będzie potrzebowało dodatkowych pracowników do ich obsługi i konserwacji.

- Naturalnym jest, że zaproponujemy pracę osobom, które teraz się tym zajmują. To istotne ze względów społecznych i merytorycznych, bo to przecież ludzie, którzy dobrze znają specyfikę tych mieszkań i związane z nimi problemy. Mam tu na myśli zarówno pracowników fizycznych, jak i biurowych. Mamy już wstępny harmonogram dotyczący przejęcia pierwszych kamienic od SRK w tym roku, lada chwila siądziemy też do rozmów dotyczących pozyskania pracowników spółki - podkreśla prezydent Bytomia.

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.