Premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt budżetu państwa na 2020 rok

1566920974 premier budzet a guz kprm

fot: KPRM (Adam Guz)

fot: KPRM (Adam Guz)

Projekt budżetu na 2020 r., przyjęty we wtorek, 27 sierpnia, przez rząd nie zakłada deficytu; dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

- Po raz pierwszy od początku transformacji budżet ma być bez deficytu, zrównoważony - oświadczył Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak dodał, wydatki na służbę zdrowia przekroczą 5 proc. PKB. Natomiast wydatki na cele społeczne mają wynieść ponad 66 mld zł. Programy społeczne będą kontynuowane, a założony konserwatywny wzrost gospodarczy na przyszły rok daje - jego zdaniem - podstawy do ostrożnego optymizmu.

Jak zaznaczył szef rządu, "naszą intencją jest skierowanie do Sejmu projektu w tym zrównoważonym kształcie, który przedstawiamy".
- Dochody z VAT w 2020 r. zaplanowano na 200,2 mld zł, z CIT - na 41,1 mld zł. Dług publiczny w relacji do PKB ma spaść poniżej 47 proc. - zaznaczył szef rządu.

Morawiecki poinformował, że na 2020 r. rząd planuje ok. 8 proc. wzrost dochodów z VAT, ale - jak wskazał - należy wziąć pod uwagę efekt zwiększonej bazy. Podkreślił, że w tym roku budżet uzyska z VAT od 184 do 185 mld przy prognozie 179,5 mld.
- A więc trzeba liczyć ten przyrost od tej zwiększonej bazy i w tym kontekście staje się to dużo bardziej realne, realistyczne - tłumaczył premier.

Dodał, że projekt jest "jak najbardziej realistyczny i jest uzależniony od szeregu działań po stronie przede wszystkim uszczelniającym". Wymienił tu m.in. split payment, czyli podzieloną płatność w VAT, która będzie w określonych branżach obligatoryjna, czy weryfikację przepływów na rachunkach bankowych (STIR) oraz inne działania zmierzające do odzyskiwania środków od świata przestępczego, zapobiegania praniu brudnych pieniędzy.

- Nie twierdzimy, że walka z oszustami podatkowymi jest zakończona.(...) Rzucam jeszcze poważniejsze wyzwanie Ministerstwu Finansów przy okazji odzyskiwania podatków - zaznaczył.

Morawiecki oświadczył też, że panują "trudne makroekonomicznie czasy", ale projekt zrównoważonego budżetu "pozwoli mieć pewność, że Polska jest na dobrym kursie gospodarczym, że państwo polskie prowadzi odpowiedzialną politykę gospodarczą, politykę nastawioną na rozwój gospodarczy".

Według premiera projekt budżetu jest "bezpieczny" i zawiera "nasze polityki społeczne i zobowiązania godnościowe".
- W ramach budżetu państwa zaproponowanego na rok 2020 są utrzymane środki na cele społeczne, a także politykę obronną i inne kwestie, które są bardzo ważne dla polityki gospodarczej państwa - podkreślił.

Stwierdził, że "jest nasze zobowiązanie na kolejne lata", aby ponoszone były wydatki jak 500 plus od pierwszego dziecka, czy Emerytura plus.
- To wreszcie 500 zł również dla osób niepełnosprawnych, którym nie przysługują renty, czy emerytury. (...) Będzie co najmniej 600, 700 tys., (...) a może nawet 800 tys. lub 900 tys. osób objętych ta ustawą. Tu również są środki z funduszu solidarnościowego zagwarantowane na te cele społeczne - zapewnił Morawiecki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.