Powstały 22 warianty rozwoju Kolei Metropolitalnej

fot: Krystian Krawczyk

Założeniem inwestycji planowanej na linii Katowice-Gliwice jest oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego, co przyczyniłoby się do zwiększenia przepustowości

fot: Krystian Krawczyk

Łącznie 22 warianty rozwoju Kolei Metropolitalnej przedstawił wykonawca Wstępnego studium wykonalności Kolei Metropolitalnej 41 samorządom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ostatnich dniach gminy GZM po raz pierwszy roboczo konsultowały te założenia.

O przebiegu konsultacji poinformował podczas środowych obrad zgromadzenia Metropolii przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak.

Kolej Metropolitalna to jeden z głównych projektów GZM - działającego od 2018 r. związku 41 samorządów, wśród którego ustawowych zadań jest transport publiczny. Wykonana przez ekspertów Politechniki Śląskiej czterowariantowa koncepcja uczynienia kolei kręgosłupem transportowym GZM była gotowa w styczniu 2019 r.; potem powstał jeszcze do niej suplement.

W sierpniu ub.r. GZM zamówiła wstępne studium wykonalności Kolei Metropolitalnej. Ma to być opracowanie, które uszczegółowi założenia zawarte w koncepcji, oceni ich zasadność, techniczne możliwości ich zastosowania oraz oszacuje koszty związane z realizacją.

Prace nad wartym łącznie 5,5 mln zł brutto opracowaniem, które przygotowuje spółka Databout (wcześniej WYG International) podzielono na etapy, aby w ich trakcie otrzymywać analizy częściowe. Mają one pozwolić rozpocząć prace w miejscach i aspektach, które są kluczowe dla dalszego rozwoju transportu szynowego w Metropolii.

- Wykonawca opracował etap trzeci (jeden z dziewięciu etapów prac nad wstępnym studium - PAP): definicje wariantów dla koncepcji docelowej. Wariantów powstało 22. Po konsultacjach niewątpliwie dojdzie jeszcze kilka i wszystkie one będą analizowane. Zebrane uwagi i propozycje będą wykorzystane w trakcie dalszych prac nad wstępnym studium wykonalności kolei - powiedział w środę Karolczak.

Jak wynika z opisu przedmiotu zamówienia wstępnego studium, celem trzeciego etapu jest zdefiniowanie wariantów rozwoju Kolei Metropolitalnej do dalszych prac. W tym etapie założono analizę dotychczasowych wniosków z koncepcji Kolei Metropolitalnej, studium dla komunikacji tramwajowej na obszarze GZM, a także innych dokumentów i opracowań.

Na tej podstawie przewidziano określenie korytarzy transportowych potencjalnie przeznaczonych do obsługi przez połączenia realizowane w ramach Kolei Metropolitalnej (w tym nowych korytarzy) oraz zbudowanie od 15 do 25 wariantów rozwoju Kolei Metropolitalnej poprzez wybór ze zbioru wszystkich korytarzy transportowych elementów tworzących dany wariant.

GZM zastrzegła, że określając korytarze transportowe, wykonawca powinien dopasować ich przebieg do specyfiki wybranego systemu technicznego (kolej konwencjonalna w ramach sieci PKP Polskich Linii Kolejowych lub innego zarządcy, metro, monorail, lekka kolej lub szybki tramwaj). Wypracowane warianty przekazano Metropolii do zaopiniowania oraz wprowadzenia poprawek i uwag.

Całe wstępne studium ma powstawać przez cztery lata. Będzie zawierało dwa rodzaje koncepcji rozwoju. Pierwsza powstaje w perspektywie półtora roku i obejmuje m.in. budowę nowych przystanków i zmiany lokalizacji istniejących. Ma odpowiadać na kwestie integracji z transportem zbiorowym i indywidualnym poprzez integrację rozkładów jazdy, uwzględnienie stacji przesiadkowych czy parkingów dla samochodów. Ma także zawierać symulacje zapotrzebowania na tabor oraz propozycje lokalizacji i wielkości zapleczy technicznych kolei.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.