Poradnictwo obywatelskie na terenie miast Górnego Śląska uwzględnia specyfikę regionu

fot: Kajetan Berezowski

Dorota Tobiszowska zachęca do kontaktu z Biurem Porad Obywatelskich, działającym na terenie Rudy Śląskiej

fot: Kajetan Berezowski

Czy należy mi się emerytura górnicza? Które okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym? Okazuje się, że na te pytania odpowiedź znają nie tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W Rudzie Śląskiej, najbardziej górniczym ze wszystkich górniczych miast w Polsce, działa stowarzyszenie Rudzkie Konto Pomocy, a w jego ramach Biuro Porad Obywatelskich.

Stowarzyszenie jest najstarszą organizacją pozarządową działającą w mieście. Działa od 29 lat i powstało z inicjatywy kilku radnych miasta Ruda Śląska.

Jako jeden ze swych projektów realizuje zadanie współfinansowane przez  miasto Ruda Śląska pod nazwą „Prowadzenie poradnictwa obywatelskiego dla mieszkańców Rudy Śląskiej znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

Projekt funkcjonuje w ramach Biura Porad Obywatelskich, działającego na terenie Rudy Śląskiej od 2002 r. i zrzeszonego w Związku Biur Porad Obywatelskich w Warszawie. Biuro prowadzi swoją działalność niezależnie od systemu poradnictwa prawnego i obywatelskiego będącego pod auspicjami Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Poradnictwo obywatelskie świadczone przez Biura Porad Obywatelskich oparte jest o określone zasady. Pośród nich na pierwszym miejscu znajduje się zasada bezpłatności, która oznacza, że świadczone porady są całkowicie bezpłatne dla klienta - wyjaśnia Dorota Tobiszowska, wiceprezes Stowarzyszenia Rudzkie Konto Pomocy. Każdy klient przyjmowany jest w sposób uwzględniający jego potrzeby i  możliwości. Zapewniamy zachowanie tajemnicy samego faktu pobytu w biurze oraz wszystkich powierzonych nam przez interesantów informacji. Ma zastosowanie zasada, w myśl której doradca nie podejmuje decyzji za osobę zainteresowaną. To klient sam dokonuje wyboru w oparciu o udzieloną mu  poradę - dodaje Dorota Tobiszowska.

Poradnictwo obywatelskie na terenie miast Górnego Śląska uwzględnia specyfikę regionu, biorąc pod uwagę m.in. potrzeby osób mających styczność z górnictwem. Typowe sprawy, wokół których koncentrują swą uwagę eksperci, to prawo pracy, emerytury górnicze, kwestie spadkowe, rodzinne, pracownicze, a także zadłużenia.

- Chętnie podejmujemy współpracę z innymi organizacjami. Wciąż się rozwijamy, poszukujemy nowych wyzwań. Biuro Porad Obywatelskich to tylko jeden z programów, który realizujemy. W przeszłości podobnych działań było wiele – zapewnia Dorota Tobiszowska.

Ostatnio sporo uwagi zajmują sprawy związane ze stosowaniem ustawy z dnia 12 października 2017 r. o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, jak również rozszerzającej krąg osób uprawnionych ustawy z dnia 23 listopada 2018 r. o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla i zaprzestania pobierania  bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego.

- Klienci zgłaszają się najczęściej na etapie postępowania sądowego zainicjowanego odwołaniem od odmowy przyznania świadczenia lub na etapie wnoszenia odwołania. Bywa, że udzielenie porady w tego typu sprawach nakazuje, by odwieść klienta od zamiaru wniesienia odwołania, a to z uwagi na brak podstaw i ryzyko obciążenia kosztami procesu. Jednak każda tego typu sytuacja jest inna, wymaga indywidualnego podejścia i wnikliwego rozeznania – podsumowuje Dorota Tobiszowska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala