Polski system oświaty – każdy może dołożyć cegiełkę do zmiany

1686907859 koncepcja

fot: Freepik

fot: Freepik

Każda zmiana na lepsze zaczyna się od dostrzeżenia problemu i zdiagnozowania go. Nie ulega wątpliwości, że polski system oświaty od dawna woła o zmiany. Im częściej i głębiej wejdziemy w ten temat, im więcej kwestii nagłośnimy – tym szybciej nastąpi przełom. W jaki sposób możemy się do tego przyczynić?

Debaty i publikacje mają sens

Jeśli o czymś nie mówimy, to problem nie istnieje – to popularne podejście, jednak nie można go stosować w przypadku tak ważnej kwestii, jaką jest edukacja dzieci. To od niej w dużej mierze zależy przyszłość całego społeczeństwa. Nauczyciele alarmują od lat, rodzicie łączą się w stowarzyszeniach na rzecz zmiany, w mediach pojawiają się publikacje. Takie działania mają wpływ na zmianę.

Jedną z inicjatyw, która przyczynia się do nieuniknionego przełomu w systemie, jest konkurs o Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego. To jeden z programów Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego, od lat wspierającej nowe podejście do edukacji. Konkurs odbywa się co roku, a mogą wziąć w nim udział zarówno naukowcy jak i publicyści i praktycy, którzy chcą zmian w edukacji, naświetlają konkretne problemy oraz proponują rozwiązania. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: naukowej, publicystycznej i specjalistycznej, za artykuły i publikacje związane z wyzwaniami, przed którymi stoi polska szkoła. Warto walczyć nie tylko o wygraną w wysokości 10 tys. zł, ale przede wszystkim o przyszłość naszych dzieci.

Więcej informacji na temat konkursu: https://efc.edu.pl/programy/NagrodaCzerneckiego.

Wyzwania polskiej szkoły

Eksperci zajmujący się tematyką polskiej edukacji, przesyłający prace na konkurs o Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego, podnoszą ważne kwestie, z którymi borykają się uczniowie, nauczyciele oraz dzieci.

Jedną z nich jest z pewnością trudna rola nauczyciela w edukowaniu dzieci, które od najmłodszych lat poruszają się w świecie social mediów. Skostniały program nauczania nie podejmuje tej kwestii, a nauczyciele nie mają narzędzi, by odpowiednio edukować w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii.  Muszą radzić sobie z tym wyzwaniem zupełnie sami.

Kolejny problem to wszechobecny bullying, który również jest wspierany przez social media. Bullying to słowo, które w języku angielskim oznacza tyranizowanie, zastraszanie. Współpraca nauczycieli, psychologów oraz rodziców w tym zakresie jest niezbędna. Powstrzymanie  zjawiska, które prowadzi zazwyczaj do obniżenia samooceny ofiary, zaburzeń lękowych, nerwicy, a nawet depresji, to kluczowy temat. W najgorszych przypadkach może prowadzić również do samobójstwa.

Nie da się ukryć, że nasze dzieci, zwłaszcza w ostatnich klasach podstawówki i pierwszych szkoły średniej są przeciążeni materiałem, nie mają czasu na pasję, hobby czy też na odpoczynek. Nauczyciele nie są w stanie zdążyć z programem na lekcjach, więc ratują się zadaniami domowymi. W efekcie po całym dniu lekcji młodzież spędza resztę dnia na korepetycjach oraz nauce.

To oczywiście nie wszystkie problemy, które musi rozwiązać polska szkoła. Niskie pensje, brak prestiżu zawodu nauczyciela, przeładowana podstawa programowa niedostosowana do czasów i potrzeb rynku, zmęczeni i pozbawieni motywacji uczniowie – to tylko niektóre z nich. Po diagnozie i ustaleniu planu leczenia musi nastąpić terapia, a im więcej rozwiązań dostrzeżemy, tym lepiej dla systemu edukacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala