Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Polacy są świadomi konsekwencji zmiany klimatu

fot: Krystian Krawczyk

PKN Orlen podkreślił, że budowa morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim jest jednym z jego kluczowych projektów rozwojowych

fot: Krystian Krawczyk

Polacy są świadomi konsekwencji zmiany klimatu, ale potrzebują więcej wiedzy na temat rozwiązań w tej dziedzinie - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego dot. zrozumienia problemu zmiany klimatu. Pierwsze miejsce w badaniu zajęli obywatele Finlandii, a następnie Luksemburga i Szwecji.

Jak przekazano w raporcie EBI, w VI edycji ankiety EBI dotyczącej klimatu skupiono się na ocenie zrozumienia przez społeczeństwo w Polsce problemu zmiany w trzech kluczowych obszarach: definicje i przyczyny, konsekwencje oraz rozwiązania. Ankietowanym zadano 12 pytań, ich odpowiedzi oceniane były w skali od 0 do 10, gdzie 10 oznaczało najwyższy poziom wiedzy.

Respondenci z Polski uzyskali 5,87 pkt na 10. Pierwsze miejsce zajęła Finlandia (7,22/10 pkt.), a za nią uplasowały się Luksemburg (7,19/10) oraz Szwecja (6,96/10).

W kwestii definicji oraz przyczyn zmiany klimatu Polacy uzyskali wynik 6,38/10 pkt. Jeśli chodzi o definicję zmiany klimatu, potrafi ją podać ponad dwie trzecie (67 proc.) respondentów polskich, przy czym tylko 6 proc. uważa, że zmiana klimatu nie stanowi problemu - podano.

Dodano, że 65 proc. respondentów z Polski nie ma również wątpliwości, że działania człowieka takie jak wylesianie, rolnictwo, przemysł i transport to główne przyczyny zmiany klimatu. 23 proc. sądzi jednak, że jest to spowodowane ekstremalnymi zjawiskami w przyrodzie, takimi jak wybuchy wulkanów i fale upałów, a 11 proc. uważa, że zmiana klimatu jest spowodowana dziurą ozonową.

Na pytanie o trzech największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie, większość Polaków (61 proc.) poprawnie wskazała Stany Zjednoczone, Chiny i Indie - zaznaczono w raporcie.

Polacy zapytani o konsekwencje zmiany klimatu uzyskali wynik 7,34/10 pkt. 81 proc. respondentów uznało, że ma ona negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Również 81 proc. respondentów odpowiedziało, że zmiana klimatu pogarsza sytuację głodową na świecie. Z kolei 67 proc. respondentów z Polski uważa, że zmiany klimatu mają wpływ na migrację.

Według raportu 64 proc. Polaków poprawnie stwierdziło, że poziom mórz i oceanów na świecie podnosi się, 24 proc. - że poziom ten się obniża, a według 13 proc. zmiana klimatu nie wpływa znacząco na poziom mórz i oceanów.

W kategorii Pojęcia oraz działania mające na celu przeciwdziałanie zmianie klimatu Polacy otrzymali ocenę 3,89/10 pkt., co wskazuje na niewystarczającą wiedzę osób z Polski na temat działań, które mogą pomóc w łagodzeniu zmiany klimatu, w porównaniu z pozostałymi dwoma badanymi obszarami (definicja i przyczyny zmiany klimatu, oraz skutki zmiany klimatu). Jest to zgodne z ogólną tendencją w krajach europejskich, gdzie większość badanych uzyskuje niskie wyniki w tym aspekcie - zaznaczono.

72 proc. Polaków, (tyle samo co średnia UE) wie, że korzystanie z produktów, które można poddać recyklingowi, może pomóc w łagodzeniu zmiany klimatu. 61 proc. uważa również, że korzystanie z transportu publicznego zamiast z samochodu to dobry kierunek postępowania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem

W zbliżającym się okresie świąt Wielkiej Nocy bankowe systemy rozliczeniowe będą funkcjonować w niestandardowych godzinach. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomniała we wtorek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Budowali ekspresówkę, pojawił się metan. Z pomocą przyszli eksperci od górnictwa

Tuneling to młodszy kuzyn górnictwa. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zajmują się i tą dziedziną wiedzy.

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji; równocześnie należy wyprzedzać czas, tak, aby chronić ludzi przed jej negatywnymi konsekwencjami - podkreślił we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.