PKP: półtora miliarda na dworce

fot: Andrzej Bęben/ARC

Bez inwestycji w infrastrukturę polska kolej nie doszlusuje do poziomu europejskiego

fot: Andrzej Bęben/ARC

 Polskie Koleje Państwowe wydadzą do końca 2022 roku ok. 1,5 miliarda złotych na przebudowę i budowę nowych dworców kolejowych. Po wakacjach wprowadzą Wspólny Przejazd - jeden bilet na Intercity, Przewozy Regionalne oraz Szybką Kolej Miejską z Trójmiasta.

Prezes PKP Krzysztof Mamiński zapowiedział, że po wakacjach ruszy "Wspólny Przejazd", czyli jeden bilet, honorowany przez trzech przewoźników.

- PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz Szybka Kolej Miejska z Trójmiasta zaoferują jeden bilet - wyjaśnił na czwartkowym (8 czerwca) spotkaniu prasowym. Pasażer w kasie jednego z tych przewoźników kupi bilet, na podstawie którego będzie mógł podróżować składami trzech firm.

Jak wyjaśnia prezes, to początek. - Chcemy sukcesywnie dołączać kolejnych przewoźników do "Wspólnego Przejazdu". Prezes dodał, że na początku bilety będą sprzedawane tylko w kasach. - Pracujemy nad sprzedażą poprzez internet, powinna ruszyć w kolejnych miesiącach - zapowiedział. Przyznał, że nad tym pracuje start-up.

Jak mówił w lipcu ub. r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, wspólny bilet na kolei jest priorytetem. Obecnie na rynku działa wielu przewoźników, każdy z nich ma swoje taryfy biletowe, ulgi i promocje. - Połączenie tego w jeden system jest bardzo skomplikowane - powiedział. Jego zdaniem projekt wspólnego biletu ma umożliwić zakup jednego biletu na całą podróż koleją, bez względu na przewoźnika i kanał sprzedaży.

Prezes PKP poinformował także, że PKP przeznaczy na budowę i przebudowę nowych dworców kolejowych ponad ok. 1,5 mld złotych do końca 2022 roku. Inwestycje obejmą 160 dworców.

PKP zarządza ponad 2,5 tys. dworców kolejowych, z czego blisko 600 obsługuje ruch pasażerski. Na najważniejszych dworcach firma wprowadziła menedżerów, którzy dbają m.in. o właściwy poziom usług i reagują na zgłoszone przez klientów uwagi i skargi. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Dk81

Rusza przebudowa dwóch skrzyżowań na DK81

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przebudowę dwóch skrzyżowań na drodze krajowej nr 81 – w Mikołowie i Warszowicach.

Wkrótce festiwal Kierunek GZM. Weź udział w mikrowyprawach po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przejście przez Wrota Piekieł, kajakowa wyprawa o zachodzie słońca, przejażdżka kultowym „ogórkiem”, zwiedzanie podziemnych schronów i średniowiecznych zamków czy retro potańcówka – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników kolejnej edycji festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.