PKP CARGO: lider powinien się wyróżniać

fot: Maciej Dorosiński

PKP Cargo to największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce i drugi po Deutsche Bahn w Unii Europejskiej. W październiku 2013 r. spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie

fot: Maciej Dorosiński

Ekspansja zagraniczna i związane z nią wyzwania spowodowały konieczność uporządkowania identyfikacji wizualnej Spółek Grupy kapitałowej PKP CARGO. Ograniczenie liczby stosowanych znaków firmowych i kolorystyki przyniesie znaczące obniżenie kosztów marketingowych. Dzięki zaproponowanej zmianie kolorystyki, w sposób jednoznaczny, spółka będzie się wyróżniać spośród kilkuset operatorów obecnych na kolejowych szlakach Europy.

PKP CARGO konsekwentnie realizuje deklaracje złożone przed debiutem giełdowym w październiku 2013 r. Spółka wdrożyła m.in. pionowy model zarządzania, zmniejszyła liczbę zakładów z dziesięciu do siedmiu i zoptymalizowała strukturę grupy kapitałowej. Najważniejszym wydarzeniem w ramach ekspansji firmy był zakup 80 proc. udziałów w spółce AWT, drugim pod względem wielkości przewoźniku kolejowym w Czechach. Z kolei współpraca z chińską prowincją Henan to poważny krok, umacniający pozycję PKP CARGO jako zintegrowanego operatora logistycznego o europejskim zasięgu. W ciągu zaledwie pół roku Grupa PKP CARGO pozyskała kontrakty na kompleksową obsługę logistyczną przewozu kontenerów z Chin do Europy — z prowincji Henan, Syczuan i Yunnan do Niemiec i Holandii. To łącznie siedem połączeń w tygodniu. Docelowo może ich być ponad 300 w ciągu roku.

Przygotowując się do nowych wyzwań, spółka zoptymalizowała proces przewozowy i strukturę organizacyjną Grupy, istotnie zmniejszając koszty operacyjne.

Ekspansja zagraniczna i związane z nią zmiany spowodowały konieczność uporządkowania identyfikacji wizualnej Spółek Grupy Kapitałowej PKP CARGO. Ograniczenie liczby stosowanych znaków firmowych i kolorystyki przyniosie znaczące obniżenie kosztów marketingowych.

Nie mniej istotnym czynnikiem jest konieczność dostosowania wizerunku marki do zmian rynkowych - otoczenia konkurencyjnego i sposobu funkcjonowania. Będąc drugim przewoźnikiem towarowym w Europie, musimy połączyć zalety dotychczasowej identyfikacji z wymogami i oczekiwaniami rynku europejskiego, na którym chcemy odgrywać coraz większą rolę. Zakup czeskiego przewoźnika AWT, strategiczne partnerstwo z chorwackim narodowym przewoźnikiem HZ Cargo i kluczowa pozycja w transporcie Chiny - Europa to najlepszy moment na wprowadzenie tych zmian.

Dzięki zaproponowanej zmianie kolorystyki z niebieskiej na czerwoną będziemy mogli wyróżniać się w sposób jednoznaczny spośród kilkuset operatorów obecnych na kolejowych szlakach Europy.

Warto jednak zaznaczyć, że zmiany kolorystyki będą wprowadzane zgodnie z harmonogramem remontów i modernizacji lokomotyw i wagonów. W tym przypadku zmiana barw nie spowoduje więc konieczności poniesienia żadnych dodatkowych kosztów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kryzys paliwowy w Rosji dzieli kraj na pół. Moskwa jeszcze nie płacze

Rosja w lipcu 2026 r. mierzy się z najgłębszym kryzysem paliwowym od 30 lat. Ataki ukraińskich dronów na rafinerie, racjonowanie i kolejki objęły 78 z 83 regionów. W samej Moskwie zbiorników nie brakuje, ale reszta kraju płaci za to rekordowymi cenami i brakiem benzyny na stacjach. Kryzys dzieli Rosję na „strefę uprzywilejowaną” i „strefę niedoboru”.

Katowice przeszkolą mieszkańców na czas kryzysu. Rusza program obrony cywilnej

Rozwijanie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i reagowania na nie, zwiększanie gotowości mieszkańców do współdziałania w sytuacjach nadzwyczajnych czy integrowanie społeczności lokalnej na wypadek kryzysów – mieszkańcy Katowic zostaną przeszkoleni z zakresu obrony cywilnej.

Liczba pracujących w Polsce cudzoziemców wzrosła do 1,12 mln

Liczba cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę wyniosła w końcu stycznia 1 mln 119 tys. osób, o 7,1 proc. więcej rok do roku - podał GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba spadła o 1,9 proc.

Urząd skarbowy wystawił na sprzedaż australijskie monety kolekcjonerskie i granulat srebra

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach wystawił na sprzedaż monety kolekcjonerskie wykonane ze srebra. Ich łączna szacunkowa wartość to niemal 39 tys. zł. Szczególną uwagę zwraca 1-kilogramowa moneta o średnicy 10 cm i nominale 30 dolarów australijskich.