Pierwsza polska elektrownia atomowa w roku 2020

Mochovce nisys sk

fot: nisys.sk

Elektrownia Atomowa w Mochowcach na Słowacji

fot: nisys.sk

Ministerstwo gospodarki przyjęło dziś (10 listopada br.) projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, uwzględniający zmiany zgłoszone w trakcie konsultacji międzyresortowych i społecznych - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez resort. Dokument określa zakres oraz terminy realizacji działań administracji rządowej i inwestora do 2030 r., koniecznych do wprowadzenia w Polsce energetyki jądrowej.

 

Zaplanowane w programie działania zostały podzielone na pięć etapów. Pierwszy z ich będzie trwał do końca czerwca przyszłego roku. W jego ramach Rada Ministrów ma opracować i przyjąć program polskiej energetyki jądrowej. Ponadto w tym okresie mają zostać uchwalone i wejść w życie przepisy prawne niezbędne dla funkcjonowania tego typu energetyki. Druga faza będzie trwała od 1 lipca 2011 r. do końca roku 2013. Wtedy ma zostać ustalona lokalizacja elektrowni jądrowej oraz zawarcie kontraktu na jej budowę. Trzeci etap, który będzie realizowany od początku 2014 r. do końca roku 2015 zakłada wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem uzgodnień. Faza czwarta obejmie uzyskanie pozwolenia na budowę oraz budowę pierwszego bloku pierwszej siłowni atomowej oraz rozpoczęcie kolejnych prac budowlanych. Potrwa ona od początku 2016 r. do końca roku 2020. Faza piata będzie najdłuższa po obejmie lata 2021-2030. W jej ramach będą budowane kolejne elektrownie jądrowe.

 

Zasadnicza zmiana dotyczy etapu IV – termin jego realizacji, czyli zakończenie budowy pierwszego bloku, przesunięto z 2022 na 2020 r. Do programu wprowadzono także zaproponowany przez inwestora harmonogram budowy pierwszej elektrowni jądrowej Przewiduje on, że w 2020 r. nastąpi rozruch i próbna eksploatacja pierwszego bloku jądrowego w Polsce, po czym zostanie wydane zezwolenie na jego stałą eksploatację.

 

W myśl zgłaszanych uwag, w zakresie działań administracji rządowej wyodrębniono kwestie dozoru jądrowego. W docelowym modelu polskiej energetyki jądrowej obowiązki te będzie wypełniać niezależna Komisja Dozoru Jądrowego (KDJ). Jej głównym zadaniem będzie zapewnienie systemu nadzoru nad bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną, ochroną fizyczną obiektów jądrowych oraz zapobieganie niepowołanemu rozprzestrzenianiu materiałów jądrowych.

 

W trakcie konsultacji uszczegółowiono również szacunki kosztów realizacji Programu. Z nowych wyliczeń wynika, że w latach 2010-2020 powinno na ten cel być przeznaczone 859,7 mln zł. Zapisy Programu zostały ponadto dostosowane do wymogów ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712, ze zm.).

 

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zostanie w II poł. listopada br. skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, a następnie Rady Ministrów.

 

 

Wdrożenie w Polsce energetyki jądrowej to rozwiązanie, które ma zapewnić dostawy energii elektrycznej po racjonalnych kosztach przy uwzględnieniu wymogów ochrony środowiska oraz respektowanie zobowiązań dotyczących zrównoważonego rozwoju.

 

Działania przygotowawcze związane z wprowadzeniem energetyki jądrowej w Polsce są realizowane zgodnie z ustawodawstwem wewnętrznym RP oraz z pełnym poszanowaniem przepisów prawa międzynarodowego i regulacji UE, a także zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Harmonogram działań stanowi rozwinięcie zapisów Polityki energetycznej Polski do 2030 roku, Planu strategicznego Ministerstwa Gospodarki oraz Ramowego Harmonogramu Działań dla Energetyki Jądrowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.