Pięć kilo srebra od KGHM dla uczestników festiwalu

1710854398 kghm

fot: KGHM

KGHM przekazuje 5 kg granulatu srebra na nagrody dla laureatów konkursu

fot: KGHM

Rekordowa liczba ponad 500 prac autorstwa 289 artystów z 45 krajów wpłynęła na Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy w ramach Festiwalu SREBRO. Od lat niezawodnym partnerem wydarzenia jest KGHM. Miedziowa spółka przekazuje 5 kg granulatu srebra na nagrody dla laureatów Konkursu.

Tegoroczny konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej. Promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej. Wyzwaniem aktualnej edycji została twórcza refleksja nad zagadnieniem EMPATII. Do rywalizacji stanęło 289 artystów z całego świata, którzy nadesłali ponad 500 prac swojego autorstwa.

Legnicki Festiwal SREBRO od lat wspierany jest przez KGHM (przekazanie 5 kg srebra dla laureatów wydarzenia) i Fundację KGHM (wsparcie od 2009 r. organizacji Festiwalu).

Dla zobrazowania znaczenia nagrody od miedziowej spółki można powiedzieć, że z 5 kg złotnik wykona np. 1000 obrączek, 500 par kolczyków lub 250 bransoletek.

KGHM jest jednym z największych producentów srebra metalicznego. Srebro produkowane jest w Hucie Miedzi Głogów jako produkt uboczny ze szlamu anodowego w procesie rafinacji elektrolitycznej miedzi.

Firma rocznie wytwarza około 1200 ton tego cennego metalu. W 2022 r. produkcja srebra w Grupie KGHM osiągnęła poziom 1327 ton. Dane produkcji srebra za rok 2023 będą dostępne już 27 marca po opublikowaniu Raportu rocznego Grupy KGHM za rok 2023.

Srebro w KGHM jest produkowane w postaci sztabek (gąsek) o wadze 1000 uncji jubilerskich (32,15 kg) oraz granulatu. Srebro jest dostarczane w formie granulatu do zakładów produkujących materiały do zakładów jubilerskich oraz metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek (sztabek) trafia głównie do instytucji finansowych.

Ze względu na unikalne właściwości fizyczne srebro wykorzystywane jest w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce, energetyce i wielu innych. Ma także zastosowanie w najnowszych rozwiązaniach technologicznych, między innymi w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice.

Legnicki Festiwal SREBRO organizowany jest przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. To jedno z największych wydarzeń wystawienniczych w Europie, prezentujących działania artystyczne w obrębie szeroko pojętej biżuterii współczesnej. Celem Festiwalu jest prezentacja, promocja oraz dokumentacja najnowszych i najciekawszych zjawisk w obrębie dziedziny sztuki, jaką jest biżuteria artystyczna. Co roku w ramach wydarzenia odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy prezentujące dorobek projektantów i twórców biżuterii artystycznej z całego świata.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.