PGNiG: wraz ze wzrostem liczby autobusów na gaz rośnie też ilość sprzedawanego gazu

1580823523 rybnik autobusy

fot: UM Rybnik/W. Troszka

Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku planuje uruchomić kolejne tego typu pojazdy w drugiej połowie roku

fot: UM Rybnik/W. Troszka

W 2020 r. w polskich miastach pojawiło się 116 nowych autobusów gazowych, czyli połowa wszystkich ekologicznych autobusów zarejestrowanych w tym roku - wskazała spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Dodała, że wraz z rosnącą liczbą takich pojazdów, firma sprzedaje coraz więcej gazu do ich napędu.

- W tym momencie co czwarty sprzedawany w Polsce nowy autobus jest napędzany gazem ziemnym. Cieszymy się, że dynamiczny rozwój tego rynku stał się faktem. Nie ulega wątpliwości, że paliwa gazowe to jedyne dostępne na rynku dojrzałe rozwiązanie, które pozwala na szybką redukcję emisji szkodliwych zanieczyszczeń przy jednoczesnym obniżeniu kosztów użytkowania floty - podkreślił cytowany w komunikacie spółki wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło.

Firma podała, że do końca września 2020 roku w Polsce zarejestrowano łącznie 462 nowe miejskie autobusy, a ponad 250 z nich jest wyposażonych w ekologiczne napędy alternatywne. Wśród nich najczęściej kupowane są autobusy na gaz ziemny, które stanowią 45 proc. całego segmentu.

Dodano, że tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku na ulice polskich miast wyjechało już 116 takich pojazdów.

- Wymiana taboru na gazowy pozwala na redukcję emisji: tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do ok. 15 proc. oraz pyłów PM do 99 proc. Oprócz korzyści ekologicznych, ważny jest również aspekt finansowy. Koszt zakupu autobusu CNG jest zaledwie nieco wyższy niż autobusu zasilanego olejem napędowym, ale równocześnie znacznie niższy niż koszt zakupu pojazdu elektrycznego. To szczególnie istotne zwłaszcza teraz, gdy z powodu pandemii przychody przewoźników są niższe - dodał wiceszef PGNiG Obrót Detaliczny.

Najwięcej autobusów na gaz jeździ obecnie w Warszawie. Jest ich tam 220. MZA niedawno rozstrzygnęło też przetarg na dostawy kolejnych 160 autobusów na gaz ziemny. Na taki transport stawiają też m.in. Rzeszów, Tarnów, Gdynia, Tychy, Suwałki, Radom i Bielsko-Biała.

"Nic więc dziwnego, że sprzedaż CNG na stacjach PGNiG w pierwszym półroczu 2020 roku wzrosła o prawie 50 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku 2019" - podkreśliła spółka.

PGNiG Obrót Detaliczny jest liderem sprzedaży na rynku gazu ziemnego w Polsce. Obsługuje blisko 7 mln klientów, gospodarstw domowych oraz przedsiębiorców. Spółka specjalizuje się w sprzedaży: gazu ziemnego (wysokometanowego i zaazotowanego), energii elektrycznej, sprężonego gazu ziemnego (CNG) oraz skroplonego gazu ziemnego (LNG).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.