PGNiG: Dowiercili się do gazu łupkowego na Pomorzu
fot: ARC
PGNiG przy współpracy z czeskim koncernem CEZ chce zbudować największą gazową elektrociepłownię w Policach
fot: ARC
Jak dowiedziała się „Rz”, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło z sukcesem pierwszy odwiert na terenie koncesji w rejonie Wejherowa. Za kilka tygodni zaczyna kolejny.
Spółka nie ujawnia informacji na temat efektów prac, ale osoby związane z pracami przyznają, że wyniki odwiertu okazały się bardzo obiecujące. Jeżeli drugi z odwiertów w rejonie Wejherowa potwierdzi występowanie złóż, to możliwe, że jeszcze w tym roku PGNiG wykona tzw. test produkcyjny, czyli uruchomi próbną produkcję gazu.
PGNiG to druga firma – po BNK Petroleum, o której wiadomo, że natrafiła na gaz łupkowy na Pomorzu w rejonie Sławna. Własne wiercenia wykonały też firma Lane Energy – w rejonie Lęborka, i Exxon Mobil – na Lubelszczyźnie. Ale nie ujawniły efektów, choć w opinii ekspertów prace Lane Energy w rejonie zakończyły się też sukcesem, a próbki trafiły do badania w Stanach Zjednoczonych.
Optymistyczne wyniki pierwszych wierceń nie przesądzają jednak o uruchomieniu produkcji gazu łupkowego na dużą skalę w Polsce. Eksperci ostrzegają, że potrzebny jest czas na kolejne wiercenia i duże nakłady na dodatkowe prace i infrastrukturę, czyli rurociągi umożliwiające wyprowadzenie gazu ze złoża do systemu.