PEC Bytom zainwestuje w tym roku w infrastrukturę ciepłowniczą ok. 30 mln zł

fot: Krystian Krawczyk

Wraz z rozpoczęciem ogrzewania mieszkań warto pamiętać o zasadach racjonalnego korzystania z ciepła sieciowego

fot: Krystian Krawczyk

Około 30 mln zł przeznaczy w tym roku w utrzymanie, remonty i rozwój infrastruktury ciepłowniczej Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplej (PEC) w Bytomiu. W minionych 20 latach należąca do Bytomia i sąsiedniego Radzionkowa spółka wydała na ten cel ok. 300 mln zł.

Dotąd przedsiębiorstwo przyłączyło do sieci ponad 37 tys. mieszkań w Bytomiu i ponad 2 tys. w Radzionkowie. Przedstawiciele firmy podkreślają, że rozwój sieci ciepłowniczej wprost przekłada się na poprawę jakości powietrza oraz sprzyja klimatowi.

Jak podało w piątek biuro prasowe bytomskiego PEC, w te wakacje przyłączone zostaną kolejne budynki do sieci ciepłowniczej i wykonanych zostanie szereg modernizacji. Łączne nakłady na inwestycje w br. wynoszą 24,3 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach Programu Niskiej Emisji pokryje 1,9 mln zł, a 2,5 mln zł - środki z Funduszy Europejskich. Na remonty PEC wyda 5,7 mln zł.

Prace przyłączeniowe planowo potrwają do października. Nowe przyłączenia obejmą budynki mieszkalne w Bytomiu przy ul. Musialika 1, 3, obszar inwestycyjny przy ul. Północnej w pobliżu Szybu Bolko oraz teren kilku działek przy ul. Strzelców Bytomskich.

W tym roku PEC dokończy też przyłączenia rozpoczęte w ub. roku, m.in. kilku miejskich przedszkoli. Część tych inwestycji, związanych z rezygnacją właścicieli z pieców węglowych lub kotłowni na rzecz ciepła systemowego, będzie współfinansowana kwotą 1,9 mln zł ze środków Programu Niskiej Emisji WFOŚiFW w Katowicach. Pozostałe inwestycje finansuje PEC.

Cytowany w informacji Przedsiębiorstwa prezydent Bytomia Mariusz Wołosz podkreślił, że wymiana starych pieców na ciepło systemowe i remonty infrastruktury są oczekiwane przez mieszkańców. Stąd pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Miasto i jego spółka stara się też dywersyfikować źródła ciepła. Przykładem jest oddana do użytku kilka miesięcy temu inwestycja przy ul. Huty Julia 12B w Bobrku, gdzie system ogrzewania opiera się na instalacji fotowoltaicznej, pompach ciepła oraz geotermii.

Aby poprawiać niezawodność i ograniczać straty ciepła w systemie, PEC zaplanował przebudowę układu pomp obiegowych w grupowym węźle cieplnym przy ul. Wrocławskiej 63c w Bytomiu, który zasila budynki przy ul. Łużyckiej, Wrocławskiej, Pułaskiego i Reja.

Ważnym zadaniem dla PEC jest też wykonanie dokumentacji projektowej dla strategicznych przebudów magistralnej sieci ciepłowniczej na odcinkach m.in. od ul. Hlonda do ul. Długiej oraz od pawilonów przy ul. Wrocławskiej 63 do przejścia za torami kolejowymi i rzeką Bytomką.

Przedsiębiorstwo zrealizuje też projekt dostawy ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii do przy ul. Ostatniej oraz ul. Świętochłowickiej o łączne wartości 8,6 ml zł przy wsparciu 2,5 mln zł środków Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-27 zasilonych przez Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

Mecz legend na 70-lecie Kotła Czarownic, czyli Polska-Anglia na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski w Chorzowie świętuje w tym roku swoje 70-lecie. Z tej okazji 5 września 2026 r. w Kotle Czarownic znów będą wrzały emocje. Główny wydarzeniem jubileuszowego wydarzenia będzie mecz legend Polska - Anglia, z udziałem polskich i angielskich ikon futbolu.

Usunięto awarię w rejonie stacji kolejowej w Katowicach

Usunięto awarię infrastruktury w rejonie stacji kolejowej w Katowicach; przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - przekazała w środę spółka PKP PLK. Uszkodzenie kabla zasilającego, do którego doszło we wtorek wieczorem, skutkowało awarią urządzeń sterowania ruchem, a w konsekwencji opóźnieniami pociągów.