O tym piszą górnicze i energetyczne media

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

O gliwickiej inwestycji pisały branżowe media w poniedziałek 3 lutego

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Na terenie po szybie Bojków będą serwisowane pociągi. Ratownicy trenują w specjalistycznym centrum szkoleniowym. W Rudzie Śląskiej trwają prace rekultywacyjne na hałdzie po kopalni Pokój. Przewodniczący górniczej Solidarności komentuje sytuację branży. O tym 3 lutego pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.

* Polska Grupa Górnicza oraz Koleje Śląskie podpisały w poniedziałek, 3 lutego, list intencyjny dotyczący wykorzystania terenu po szybie Bojków w Gliwicach. Uroczystość odbyła się w cechowni kopalni Sośnica należącej do PGG. Spółki wskazały w liście, że chcą współpracować w celu przekształcenia pokopalnianego terenu w nowoczesną bazę z własną bocznicą dedykowaną dla taboru Kolei Śląskich.

* Spółka Restrukturyzacji Kopalń prowadzi intensywne prace rekultywacyjne na hałdzie Pokój zlokalizowanej w Rudzie Śląskiej. O tym jak przebieg ten proces poinformowano w czasie briefingu, który odbył się w poniedziałek, 3 lutego. Warto dodać, że hałda Pokój znajduje się w centrum miasta, w pobliżu bloków mieszkalnych, garaży i działek. To na nią przez lata odpady odprowadzały rudzkie kopalnie.

* Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM zyskała nowoczesną przestrzeń szkoleniową. Składające się z części treningowej, zaplecza gospodarczo-sanitarnego i sali wykładowych Centrum, umożliwia zaawansowane szkolenia m.in. z zakresu bezpiecznego wykonywania i kierowania pracami na wysokości oraz w przestrzeniach zamkniętych, a także specjalistyczne kursy ITRA, OTDL czy RESCUE.

* W Kopalni Soli Wieliczka, pod czujnym okiem pracowników Departamentu Energomechanicznego i Infrastruktury Podstawowej Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, ruszyła modernizacja zabytkowego szybu Kościuszko. Co ciekawe, blisko 60 mln zł na zabezpieczenie szybu Kościuszko pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

* - Zielona transformacja prowadzi w Unii Europejskiej do zagłady przemysłu i postępującego ubóstwa, i tym samym staje się ona coraz mniej akceptowalna i popierana przez coraz liczniejsze grupy społeczne – mówi Tomasz Ślęzak, prezes Węglokoksu, w rozmowie z dziennikarzem Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.

* Nowy rok nie przyniósł naszej branży niczego dobrego – zauważa lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek, w komentarzu, który został opublikowany w piątek, 31 stycznia, na stronie internetowej związku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.