O tym piszą górnicze i energetyczne media

1720182399 kopalniabobrek

fot: Ministerstwo Przemysłu

Do końca 2025 roku ma być zakończony proces produkcji w kopalni Bobrek

fot: Ministerstwo Przemysłu

Nowe przepisy przewidują stopniowe zamykanie kopalń. Związkowcy z odpowiedzią od minister przemysłu. Szkolenia policjantów w wyrobiskach stacji ratowniczej. Ostatnie pożegnanie górnika z Knurowa-Szczygłowic. O tym 18 lutego pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.

* Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wprowadzi istotne zmiany mające na celu uporządkowanie sytuacji kopalń wydobywających węgiel energetyczny – dowiedział się dziennikarz portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie w resorcie przemysłu.

* Związek Zawodowy Przeróbka otrzymał odpowiedź od minister przemysłu Marzeny Czarneckiej na pismo, które skierował pod koniec 2024 r. do premiera Donalda Tuska. Ministerstwo Przemysłu podkreśla w odpowiedzi, że realizacja postanowień umowy społecznej pozostaje kluczowym elementem polityki państwa wobec sektora górniczego.

* W wyrobiskach ćwiczebnych Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu odbyło się specjalistyczne szkolenie dla członków Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego (NGRMP) garnizonu śląskiego.

* W czwartek, 20 lutego, odbędzie się pogrzeb śp. Michała Madei, który stracił życie w ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice. W zakładzie tym 22 stycznia doszło do zapalenia metanu. Śp. Michał Madeja miał 46 lat.

* W ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły prawie 44 mln ton węgla kamiennego, o 4,3 mln ton mniej niż w 2023 r. - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Sprzedaż wyniosła 42,5 mln ton, o 3,7 mln ton mniej rok do roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Są postępowania wyjaśniające, dotyczące praktyk największych bukmacherów

Prezes UOKiK prowadzi postępowania wyjaśniające, dotyczące praktyk największych bukmacherów - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodał, że sprawdza, czy firmy te nie stosują rozwiązań, które mogą nakłaniać konsumentów m.in. do częstszej gry.

Ministerstwo Energii o transformacji górnictwa: „Z poszanowaniem pracowników i regionów”

Transformacja górnictwa musi być prowadzona odpowiedzialnie - z poszanowaniem pracowników, mieszkańców i regionów, które przez dziesięciolecia rozwijały się wokół sektora wydobywczego – podkreślają w Ministerstwie Energii podsumowując pierwszy rok działalności resortu.

Była huta cynku, będzie osiedle mieszkaniowe

Na terenie dawnej huty cynku w Katowicach powstanie nowa dzielnica. Ekologiczne osiedle wybudowane zostanie w miejscu, gdzie prowadziły działalność przemysłową Zakłady Metalurgiczne Silesia. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne na temat tego, jak ma wyglądać ten fragment Katowic.

Nowe obwodnice w Śląskiem. GDDKiA prowadzi i planuje inwestycje za setki milionów złotych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kontynuuje budowę obwodnic w województwie śląskim. Najbardziej zaawansowane są prace przy obejściach Kroczyc i Pradeł, trwa także budowa drugiego etapu obwodnicy Poręby i Zawiercia. W przetargu pozostaje ponad 13-kilometrowa obwodnica Szczekocin i Goleniów, a dla kolejnych tras prowadzone są prace przygotowawcze.