O tym mówi Polska i świat

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

O wysokich cenach energii piszą media w poniedziałek 28 października

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Problem z bezpieczeństwem energetycznym Polski. Pieniądze dla Polski coraz bliżej. Kryzys w branży moto. Biden zgodził się na atak celów w Rosji.

* Business Insider: - Polska może mieć problem z dotrzymaniem standardu bezpieczeństwa energetycznego - alarmują w najnowszym raporcie Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jednym z powodów ma być przede wszystkim wygaszanie bloków węglowych.

* Rp.pl: - Największy od kilkudziesięciu lat kryzys w branży moto. Kryzys i spiralę zwolnień nakręcają zmiany na europejskim rynku, w tym spadek popytu na auta spalinowe i parcie UE na rozwój elektromobilności.

* Gazeta.pl: - Do końca listopada zapadanie bardzo ważna dla Polski decyzja. Według nieoficjalnych informacji zatwierdzona ma zostać wypłata 9,4 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla naszego kraju.

* Interia.pl: - Andrzej Duda złożył podpis pod aż czterema ustawami. Jedna z decyzji prezydenta zaowocuje wyższymi cenami w sklepach na wyroby tytoniowe. Wyższa akcyza na papierosy zacznie obowiązywać już od 1 marca 2025 r. Więcej trzeba będzie również zapłacić za płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie.

* „Gazeta Wyborcza”: - O tym, kogo wystawić w wyborach prezydenckich, KO zdecyduje w piątek. Ale jeszcze zanim to się stanie, upubliczni w poniedziałek w południe sondaż, który pokaże potencjał starających się o nominację Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego.

* Onet.pl: - Na podstawie informacji z Ministerstwa Finansów powstał ranking najbogatszych gmin w kraju. Wbrew pozorom nie znajdują się one w pobliżu wielkich miast. Na czele rankingu znajduje się gmina Kleszczów w woj. łódzkim.

* RP.pl: - Jak informują amerykańskie media administracja Joe Bidena zgodziła się, by Ukraina atakowała cele w głębi Rosji przy użyciu amerykańskiej broni. We wrześniu Władimir Putin ostrzegał, że taka zgoda będzie oznaczać wejście Zachodu w bezpośredni konflikt z Rosją.

*TVN24.pl: - Zmasowany rosyjski atak na Ukrainę zachwiał kruchym porozumieniem grupy G20, które - jak podaje Reuters - udało się wypracować po wielu dniach negocjacji. Źródła agencji poinformowały, że europejscy dyplomaci naciskają na zmianę ustalonego pierwotnie zachowawczego stanowiska, w którym mówiono o "potrzebie negocjacji pokojowych" i nie krytykowano wprost żadnego z krajów.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie będzie referendów w Chorzowie i Będzinie. Za mało podpisów i uchybienia formalne

Prezydenci Chorzowa i Będzina mogą spać spokojnie. Komisarze wyborczy odrzucili wnioski o przeprowadzenie referendów w tych miastach. W Chorzowie referendum nie obędzie się z powodu zbyt małej liczny ważnych podpisów poparcia, a w Będzinie z powodu uchybień formalnych.

Elka park slaski

Siedem atrakcji i jeden bilet. TAURON Park Śląski rusza z ofertą Biletu Wspólnego 2026

Aktywny wypoczynek, rodzinna rodzinna rozrywka i obcowanie z naturą - jeden bilet daje dostęp do siedmiu wyjątkowych miejsc. TAURON Park Śląski rusza z ofertą „Biletu Wspólnego 2026”.

1751462582 deszczowka

Od 22 czerwca nabór wniosków na dofinansowanie instalacji zbierających deszczówkę

Nabór wniosków na dofinansowanie instalacji, które pozwalają zbierać i wykorzystywać deszczówkę w domach i ogrodach, rozpocznie się 22 czerwca - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie w tym programie może wynieść maksymalnie 8 tys. zł.

Piekary Pielgrzymka KZ 7

Abp Przybylski: Kopalnie to miejsce pracy tysięcy ludzi, a za tą pracą stoją górnicze rodziny

Do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przyszły w tradycyjnej pielgrzymce w niedzielę, 31 maja, tysiące młodzieńców i mężczyzn, wśród nich górnicy.  Odbywa się ona cyklicznie w ostatnią niedzielę maja, gromadząc tysiące wiernych, którzy przybywają pieszo, rowerami lub autokarami.