O tym donoszą górnicze media

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jakie szykują się scenariusze dla branży? - o tym pisały górnicze media w piątek 11 października

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W 2030 r. ponad połowa prądu z OZE, spadek wydobycia węgla o połowę. Jakie są nastroje przed poniedziałkowym spotkaniem sygnatariuszy umowy społecznej w sprawie transformacji górnictwa i województwa śląskiego? I jak będzie wyglądało wydobycie pod Katowicami? Tak minął 11 października w branży surowcowej.

* - Wydaje się, że rząd idzie po linii najmniejszego oporu. Oświadczy zapewne, że są ogromne pieniądze przeznaczone na pomoc dla górnictwa, tylko że to nie załatwia żadnego z problemów – argumentuje przewodniczący WZZ Sierpień 80 Bogusław Ziętek odnosząc się do poniedziałkowego spotkania sygnatariuszy umowy społecznej.

* Jeśli deklaracji odnośnie pełnej realizacji umowy społecznej nie będzie, to musimy iść do górników, przedstawić im, jak wygląda sytuacja i podjąć odpowiednie decyzje w obronie miejsc pracy – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.

* 56 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, ponad dwukrotny spadek wydobycia węgla, prawie 800 mld zł inwestycji - to założenia nowego scenariusza Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu, skierowanego do konsultacji przez ministerstwo klimatu.

* W należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Staszic-Wujek w Katowicach, odbyło się 29. posiedzenie Zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej kopalń PGG, na powierzchnię terenu w granicach administracyjnych miasta Katowice – poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

* Po raz pierwszy w historii Jastrzębska Spółka Węglowa zajęła pierwsze miejsce w corocznym konkursie organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków na najlepszy raport roczny. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej Gali Finałowej w Sali Notowań GPW - poinformowali przedstawiciele JSW.

* Kopalnia Pniówek inwestuje w swoją przyszłość. Obecnie prowadzone są roboty związane z głębieniem szybu III oraz wydłużeniem górniczego wyciągu szybowego przedziału wschodniego szybu II.

* Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej dążą do redukcji kosztów ponoszonych na bieżące funkcjonowanie posiadanej infrastruktury i jej utrzymanie. Podejmowane są działania mające na celu racjonalizację wykorzystania posiadanego przez nie majątku.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.