Spotkanie w kopalni. Jak będzie wyglądało wydobycie pod Katowicami?

fot: Jarosław Galusek/ARC

W nadzorowanie procesów technologicznych i logistycznych w kopalni Murcki-Staszic wprzęgnięto innowacyjne rozwiązania technologiczne oparte na transmisji radiowej

fot: Jarosław Galusek/ARC

W czwartek, 10 października, w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Staszic-Wujek w Katowicach, odbyło się 29. posiedzenie Zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej kopalń PGG, na powierzchnię terenu w granicach administracyjnych miasta Katowice – poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Spotkanie prowadził Roman Sus, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. W obradach uczestniczyli przedstawiciele: OUG w Katowicach, Urzędu Miasta Katowice, Polskiej Grupy Górniczej, w tym KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Staszic-Wujek oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Omówiono zakres eksploatacji górniczej kopalń PGG, dokonanej w II i III kwartale br., wraz z analizą wyników obserwacji geodezyjnych, deformacji terenu oraz pomiarów wielkości przyspieszeń drgań gruntu. Przedstawiono postęp prac związanych z likwidacją zakładów górniczych KWK Wieczorek II oraz KWK Boże Dary, a także zakres usuwania szkód spowodowanych ruchem zakładów górniczych PGG.

Ponadto podsumowano współpracę organów samorządowych z kopalniami, prowadzącymi eksploatację pod terenami miasta Katowice. Poinformowano o planowanym w IV kwartale br. i I kwartale 2025 r., zakresie eksploatacji górniczej wraz z prognozami jej wpływów na powierzchnię oraz o działaniach profilaktycznych.

WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.