O tym donoszą górnicze i energetyczne media

fot: Jarosław Galusek/ARC

Grupa JSW to największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej oraz jeden z wiodących producentów koksu w UE

fot: Jarosław Galusek/ARC

9,2 mld zł straty miało polskie górnictwo po trzech kwartałach. Taką wiadomość przekazała ARP. A prof. Jerzy Buzek zapowiedział koniec węgla na Śląsku. Te tematy zdominowały netTG.pl Gospodarka - Ludzie 28 listopada.

* Już w najbliższy piątek, 29 grudnia do rąk Czytelników trafi najnowsza „Górnicza”. Wydanie szczególne, gdyż ukazuje się na cztery dni przed Dniem Górnika. Nic więc dziwnego, że nasz tygodnik zdominowały teksty dotyczące Barbórki.

* Polskie górnictwo węgla kamiennego miało ogółem po trzech kwartałach br. ponad 9,2 mld zł straty netto - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Strata na działalności operacyjnej wyniosła 10,4 mld zł.

* Prof. Jerzy Buzek, b. premier i przewodniczący PE, gość honorowy konferencji H2Szczecin - Wodór Napędem Regionów ocenił, że transformacja energetyczna Polski i Europy jest koniecznością, a jej największym przeciwnikiem jest Rosja. - Putin nienawidzi Zielonego Ładu, bo zostanie z nieprzebranymi złożami gazu - powiedział.

* Przyszłoroczna dotacja budżetowa dla Południowego Koncernu Węglowego będzie niższa o prawie 600 mln zł od kwoty, o którą spółka wnioskowała. - Będziemy ograniczać koszty, ale na pewno nie kosztem bezpieczeństwa i nie wynagrodzeń górniczych – zaznacza Łukasz Deja, prezes PKW.

* W środę, 27 listopada, Główny Inspektor Pracy wręczył Nagrody im. Haliny Krahelskiej. Jednym z laureatów nagrody został Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

* KGHM ze Złotą Kartą Lidera Bezpiecznej Pracy na lata 2025-2026. Po raz kolejny Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy wyróżnił spółkę za działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. KGHM jest jedynym reprezentantem górnictwa podziemnego oraz przetwórstwa metali w wyróżnionym gremium - podał KGHM w komunikacie.

* „Jaworzno – górnictwo i energetyka nadal razem” - taki tytuł miała konferencja w Jaworznie zorganizowana w środę, 27 listopada, przez marszałka województwa śląskiego oraz prezydenta Jaworzna. Patronat nad wydarzeniem miał Południowy Koncern Węglowy SA. - Trwająca transformacja energetyki zakłada większy udział odnawialnych źródeł energii, a w dalszej perspektywie – energii jądrowej. Jednak do połowy XXI wieku konieczne będzie istnienie mocy rezerwowych z elektrowni węglowych. W krajowej gospodarce zostaną tylko najbardziej efektywne kopalnie i elektrownie - można przeczytać w komunikacie PKW.

* Płace dyrektorów generalnych (CEO) największych firm górniczych na świecie rosną - wynika z raportu Bedford Group. W zeszłym roku Laurenco Goncalves, dyrektor generalny Cleveland-Cliffs, zarobił aż 35,34 mln dol. Podstawowe pensje szefów w branży górniczej wzrosły o od 2 proc. do 12 proc. - informuje portal mining.com.

* Największe znane złoża manganu w Unii Europejskiej znajdują się w Czechach, w pobliżu Chvaletic, w kraju pardubickim. Jest to staw osadowy w pobliżu Trnávki, Chvaletic i Řečana nad Labem, który powstał w latach 1951-1975 w związku z działalnością kopalń pirytu. Firma Mangan Chvaletice przygotowuje tu wydobycie manganu. Rozpoczęcie pracy zakładu górniczego  przewidywane jest na przełomie 2028 i 2029 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.