Nowy szyb dla KGHM coraz głębszy

Szybu SW 4 polkowice sieros

fot: ARC

Nowy szyb drążony w Łagoszowie Małym dla Polskiej Miedzi ma już pół kilometra głębokości

fot: ARC

W Łagoszowie Małym niedaleko Głogowa powstaje nowy szyb dla KGHM Polska Miedź SA. Ma już pół kilometra głębokości. Wykonawcy tej kluczowej dla KGHM inwestycji pracownicy PeBeKa stosują unikalną na skalę światową technikę. Głębienia szybu odbywa się z zastosowaniem mrożenia górotworu. Pracę rozpoczęli w lipca 2005 roku. We września 2007 r. uruchomiono tam stacja agregatów mrożeniowych wraz z instalacją do mrożenia górotworu. Pierwszy kubeł urobku z szybu SW-4 ekipa PeBeKi wydobyła na powierzchnię 30 czerwca 2008 roku.

- 409 metrów szybu wydrążono dzięki unikatowej technologii urabiania mechanicznego górotworu za pomocą kombajnu szybowego KDS-2. Przy wykonawstwie tego odcinka szybu górotwór podlegał ciągłemu procesowi mrożenia, który odbywa się za pomocą wymuszonego w układzie zamkniętym obiegu roztworu solankowego (schładzanego w stacji agregatów mrożeniowych) przez układ rur otworów mrożeniowych zabudowanych wokół szyb. Po osiągnięciu głębokości 409 metrów trzeba było zmienić technologią. Wymusiły to utwory geologiczne takie jak warstwy piasków, iłów, węgli brunatnych ustąpiły miejsca litej skale. Zakończono etap głębienia szybu przy użyciu kompleksu szybowego KDS-2 i wykonano przebudowę wyposażenia technologicznego szybu. Urabianie górotworu prowadzone aktualnie jest robotami strzałowymi, a prace te trwają nadal pod osłoną płaszcza mrożeniowego.- informuje Agnieszka Kubica - Radek z Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa SA.

Zastosowanie metody drążenia szybu z mrożeniem górotworu do głębokości 650 metrów jest wizytówką przedsiębiorstwa PeBeKa, udowadniającą sprawność w trudnych warunkach hydrogeologicznych. Zadaniem szybu SW-4 jest poprawa warunków pracy w kopalni i udostępnienie dotąd nieeksploatowanego złoża rud miedzi. Będzie on funkcjonował w ramach struktury Zakładów Górniczych Polkowice -- Sieroszowice. Pracownicy PeBeKa do zgłębienia mają jeszcze w bardzo trudnych i zmiennych warunkach ponad 700 metrów szybu.

- Zbliża się moment, kiedy konieczne będą kolejne zmiany w technologii wykonywania robót. Jest to związane m.in. z wyjściem ze strefy mrożonej oraz kolejnymi zmianami budowy geologicznej i zaprojektowanej obudowy szybowej. Firma już dziś przygotowuje się do przejścia przez pokład soli kamiennej o miąższości ponad 150 metrów wymuszający, dla bezpieczeństwa i zachowania funkcji obiektu, zastosowanie najnowszych rozwiązań obudowy - dodaje Agnieszka Kubica - Radek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.