Na GPW sesja zaskoczyła na plus

- Wtorkowa sesja zaskoczyła na plus, a WIG20 pomimo wykupienia zamknął się na kilkutygodniowych maksimach - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Jego zdaniem rynkowi przydałaby się korekta, jednak dopóki dolar będzie się osłabiał, wspierać to będzie złotego i krajowe indeksy.

- Po słabszej końcówce poniedziałkowych notowań wydawało się, że wtorek może przynieść presję podaży i ta presja rzeczywiście była, jednak ograniczyła się tylko do pierwszej godziny notowań. W kolejnych indeksy budowały konsolidacje i zaczęły wyraźnie wzrastać w ostatnich godzinach handlu, a WIG20 zyskał ponad 1,6 proc. zamykając się na kilkutygodniowych maksimach - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski.

Analityk dodał, że sesja zaskoczyła na plus, a rynek ignoruje negatywne informacje z otoczenia i skupia się tylko na informacjach pozytywnych.

- Wydaje się, że na rynku przydałoby się jednak jakieś schłodzenie nastrojów, gdyż odbicie jest mocne, a rynek w układzie dziennym jest wykupiony. Moim zdaniem jednak pierwszy sygnał wykupienia w takim horyzoncie się ignoruje, a lepszy do oceny rynku jest horyzont tygodniowy, gdzie do wykupienia jest daleko. Popyt jest mocny, a podaż ograniczona i rośniemy przy ograniczonym obrocie - powiedział ekspert z Noble Securities.

- Zakładaliśmy poziom obecnego odbicia na strefę 1.650-1.750 pkt. dla WIG20, a góra tego przedziału wydawała się nam odległa. Patrząc na obecne poziomy, do góry tego przedziału zostało już tylko ok. 100 pkt. - dodał.

Analityk wskazał, że w środę inwestorzy będą zwracać uwagę na posiedzenie RPP, gdzie być może stopy zostaną podniesione do poziomu 7 proc.

- Moim zdaniem jednak najważniejsze jest zachowanie dolara i jeśli on będzie słabszy, to wesprze to sentyment do rynków wschodzących, w tym do PLN i krajowych indeksów - dodał.

WIG20 zakończył wtorkową sesję wzrostem o 1,64 proc. do 1.644,75 pkt., a WIG zwyżkował o 1,22 proc. do 53.324,24 pkt. W górę poszedł również sWIG80, o 1 proc. do 17.027,25 pkt., a mWIG40 jako jedyny spadł, o 0,07 proc. do 3.931,29 pkt.

Obroty na szerokim rynku były wyraźnie mniejsze i wyniosły 0,874 mld zł, z tego 0,703 mld przypadło na spółki z WIG20.

Największe obroty na rynku zanotowały akcje PKN Orlen (131 mln zł) oraz Pekao (67 mln zł).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.

Inflacja w górę. Nieznacznie, ale jednak zapłacimy więcej

W maju 2026 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,1 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy w kwietniu br. było to 3 proc. - podał we wtorek Narodowy Bank Polski. Inflacja w maju br. również wyniosła 3,1 proc.

Tusk: Ta akcja była dobrze zaprojektowana

Odeszliśmy od tej części programu CPN, która dotyczyła akcyzy, za jakiś czas będzie decyzja w sprawie VAT - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że CPN w dużej mierze sfinansują firmy paliwowe, dzięki podatkowi od nadzwyczajnych zysków.