Motoryzacja: rusza budowa sieci stacji ładowania ogniw

W londyńskim ratuszu zainaugurowano międzynarodowy projekt, który przewiduje budowę stacji ładowania ogniw wodorowych w sześciu krajach Unii Europejskiej.

W projekcie uczestniczą m.in. koncerny motoryzacyjne: BMW, Daimler, Honda, Hyundai i Toyota, a także dostawcy paliwa wodorowego Air Products, Copenhagen Hydrogen Network, ITM Power, Linde czy OMV.

Projekt przewiduje budowę stacji ładowania ogniw wodorowych w Danii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Włoszech oraz Wielkiej Brytanii. Pierwsze stacje mają zacząć działać w 2015 roku. W tej chwili poszukiwane są lokalizacje pod trzy stacje w Londynie i po jednej w duńskich miastach Aarhus i Odense oraz w austriackim Innsbrucku.

Jednocześnie producenci samochodów zadeklarowali gotowość dostarczenia 110 samochodów zasilanych wodorem do kilku europejskich miast: Bolzano, Kopenhagi, Innsbrucku, Londynu, Monachium i Stuttgartu. Zapowiedzieli też wprowadzenie do sprzedaży na europejskich rynkach modeli aut zasilanych wodorem, do czasu uruchomienia pierwszych stacji zasilania ogniw.

Cały projekt ma kosztować 31 mln funtów.

W Londynie za budowę trzech pierwszych stacji ładowania odpowiedzialna będzie firma ITM Power. Stacje zasilane będą odnawialną energią z sieci energetycznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska z jedną z najniższych długości życia zawodowego w UE

W 2025 r. osoba, która ukończyła w Polsce 15. rok życia, będzie obecna na rynku pracy przez 36 lat - wynika z danych przytoczonych przez Polski Instytut Ekonomiczny. To 7. najniższa długość życia zawodowego w Unii Europejskiej.

Letnie święto na Nikiszu. Odpust u Babci Anny

Tegoroczny Jarmark u Babci Anny odbędzie się w niedzielę, 26 lipca. Jak zwykle będzie towarzyszył odpustowi w parafii św. Anny w katowickim Nikiszowcu.

Przedsiębiorcy: To najtrudniejsze czasy do prowadzenia biznesu

Większość, bo 86 proc., polskich przedsiębiorców obawia się o przyszłość swojego biznesu, a 36 proc. uważa, że nie przetrwa kolejnej dekady - wynika z badania CRIF "Banking on Banks 2026. Usługi finansowe w czasach niepewności".

Resort analizuje różne warianty zmian skali podatkowej

Ministerstwo Finansów analizuje różne warianty zmian parametrów skali podatkowej - poinformował resort w odpowiedzi na pytanie  o podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego.