Gliwicka ciepłownia produkuje już nie tylko ciepło, ale także prąd

1695985178 electrician 2755682 640

fot: Pixabay.com

Analitycy PIE w zwrócili uwagę, że produkcja w przemyśle obniżyła się ósmy miesiąc z rzędu, a spadek w ujęciu rok do roku pogłębił się głównie przez efekty statystyczne

fot: Pixabay.com

Gliwicka spółka ciepłownicza, przygotowująca budowę spalarni, która w perspektywie 2028 r. ma rozpocząć produkcję ciepła i energii elektrycznej, zaczęła wytwarzać już prąd - na razie z instalacji fotowoltaicznej, na własne potrzeby.

Jak przekazał w piątek rzecznik samorządowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Gliwice (PEC) Adam Sosnowski, na dachu tamtejszej ciepłowni przy ul. Królewskiej Tamy uruchomiono instalację fotowoltaiczną, dzięki której spółka zaczęła wytwarzać, prócz ciepła, energię elektryczną.

Zbudowany za ok. 250 tys. zł układ o mocy o mocy 49,5 kilowatów składa się z 90 paneli zajmujących powierzchnię 250 m kw. Dzięki niemu PEC chce pozyskać rocznie co najmniej 30 megawatogodzin energii, pod kątem zasilenia bazy magazynowej, budynków księgowości, dyspozycji mocy i garaży, a w nich - samochodów elektrycznych.

- To historyczny moment w ponad 50-letniej historii PEC, bo gliwicka ciepłownia produkuje już nie tylko ciepło, ale także prąd - co prawda w mikroskali, wyłącznie na własne potrzeby, ale jednak - zaznaczył Sosnowski.

Przedstawiciele PEC Gliwice akcentują, że chcą przekształcić spółkę w nowoczesne przedsiębiorstwo multienergetyczne.

Pod tym kątem PEC przygotowuje - pod nazwą Park Zielonej Energii - budowę przy ul. Królewskiej Tamy instalacji wielopaliwowej wytwarzającej prąd i ciepło, mogącej spalać wysokokaloryczną frakcję odpadów (w lipcu br. zawarto z NFOŚiGW umowę na blisko 271 mln zł dotacji do tej inwestycji).

Według planów rocznie w Parku Zielonej Energii przetwarzanych ma być ok. 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. megawatogodzin energii elektrycznej (zapotrzebowanie ok. 10 tys. gospodarstw domowych) i około 490 tys. gigadżuli ciepła (jedna czwarta zapotrzebowania dla Gliwic i ograniczenie zużycia węgla o 400 wagonów rocznie).

Wytworzone ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna zasili Krajowy System Elektroenergetyczny (w grę wchodzą również instytucje i podmioty należące do Gliwickiego Klastra Energii).

Inwestycja ma być finansowana ze środków NFOŚiGW, budżetu Gliwic, środków własnych PEC oraz funduszów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. PEC planuje rozpoczęcie budowy w 2025 r., a zakończenie w drugim kwartale 2028 r.

Spółka ogłosiła już przetarg z terminem składania ofert 30 grudnia br. Zamówienie dotyczy realizacji w formule projektuj i buduj zadania pod nazwą: Rozbudowa istniejącej ciepłowni o blok parowy z kotłem wielopaliwowym wytwarzającym ciepło i energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji planowana do realizacji na terenie PEC - Gliwice Sp. z o.o. w Gliwicach przy ul. Królewskiej Tamy 135.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.