Miasto przystąpiło do programu Ciepłe Mieszanie

fot: Krystian Krawczyk

Wraz z rozpoczęciem ogrzewania mieszkań warto pamiętać o zasadach racjonalnego korzystania z ciepła sieciowego

fot: Krystian Krawczyk

Katowice przystąpiły do pierwszej edycji programu Ciepłe Mieszkanie w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Miastu zostaną przyznane 124 dotacje na ponad 3 mln zł na wymianę źródła ciepła, okien czy drzwi.

Tylko w latach 2015-2022 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę prawie 8 tysięcy źródeł ciepła, z czego rekordowe ponad 1,8 tysięcy pieców wymieniono w ubiegłym roku. Teraz dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach będziemy mogli uzupełnić ofertę tych programów o +Ciepłe Mieszkanie+, dzięki czemu mieszkańcom będzie jeszcze łatwiej o środki na wymianę źródła ciepła, ale też okien oraz drzwi - zaznaczył prezydent Katowic Marcin Krupa w komunikacie prasowym.

Program Ciepłe Mieszkanie ma na celu zmniejszenie niskiej emisji na terenie miasta. Mieszkańcy mają możliwość wymiany starych kopciuchów w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Do programu mogą przystąpić właściciele, którzy zamieszkują lokal wymagający wymiany ogrzewania z węglowego na proekologiczne. Przy okazji wymiany źródła ciepła mieszkańcy mogą rozliczyć również wymianę okien i drzwi wejściowych do lokalu.

Miasto Katowice podpisało umowę w ramach programu z WFOŚiGW w Katowicach na kwotę ponad 3,1 mln zł. Przewidziane są 124 dotacje dla mieszkańców Katowic, w zależności od dochodów.

Program +Ciepłe mieszkanie+ stanowi uzupełnienie oferty w zakresie dotacji celowych. Jeżeli, jako wnioskodawca, nie spełniamy warunków w ramach +Ciepłego Mieszkania+, to nadal możemy skorzystać z podstawowych dotacji celowych oferowanych w Urzędzie Miasta Katowice, programu Stop Smog lub z Czystego Powietrza z WFOŚiGW w Katowicach - dodał naczelnik wydziału kształtowania środowiska w Urzędzie Miasta Katowice Grzegorz Mazurkiewicz.

Program przewiduje trzy progi poziomu dofinansowania, które są zależne od kryterium dochodowego: podstawowy to 35 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17 tys. 500 zł; podwyższony - 65 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 26 tys. 900 zł; najwyższy - 95 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 39 tys. 900 zł.

Nabór wniosków ma trwać od 1 września do 2 października br., a decydować będzie kolejność zgłoszeń. Mieszkańcy zainteresowani uczestnictwem w programie powinni złożyć wniosek do Urzędu Miasta Katowice. Po zakwalifikowaniu się do programu, wnioskodawca podpisze umowę z miastem o dotację w ramach programu Ciepłe Mieszkanie i wykona zaplanowaną inwestycję najpóźniej do 31 grudnia 2024 r. Mieszkaniec otrzyma wyliczoną kwotę dotacji po rozliczeniu wymiany ogrzewania z Urzędem Miasta Katowice.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.