Metropolia z ofertą na dokumentację do programu Kolej Plus

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Metropolia przygotowuje 6 projektów liniowych (mają one usprawnić połączenia na trasie kilku gmin z miastem wojewódzkim, czyli Katowicami) oraz 7 punktowych (poprawiających dostępność kolei w ramach jednej gminy)

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która pracuje nad 13 inwestycjami zgłoszonymi do programu Kolej Plus, zakładającego wsparcie państwa dla lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej, dostała mieszczącą się w budżecie ofertę na wykonanie tzw. wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

To część działań związanych z II etapem rządowego programu Kolej Plus. Samorządy do jesieni br. przygotowują w nim wstępne koncepcje swoich przedsięwzięć - z zakresem i założeniami inwestycji, a także zapewnieniem finansowania. Następnie zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP PLK, wybierze projekty do realizacji.

W sierpniu ub.r. Metropolia GZM zgłosiła do programu Kolej Plus 15 projektów kolejowych wpisujących się w koncepcję Kolei Metropolitalnej, czyli przygotowywanej we współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi oferty częstych i szybkich połączeń aglomeracyjnych. Trzy miesiące później wszystkie te zgłoszone projekty zostały zakwalifikowane do drugiego etapu rządowego programu.

Obecnie, po wycofaniu dwóch projektów, Metropolia kontynuuje prace dotyczącą 6 projektów liniowych (mają one usprawnić połączenia na trasie kilku gmin z miastem wojewódzkim, czyli Katowicami) oraz 7 punktowych (poprawiających dostępność kolei w ramach jednej gminy).

W poprzednich tygodniach Metropolia rozpoczęła prace nad kluczowym elementem, potrzebnym do uzupełnienia wniosków w drugim etapie naboru do programu Kolej Plus. Chodzi o opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego (WSPP), w którym m.in. oszacowany zostanie koszt realizacji 13 zgłoszonych inwestycji i przeprowadzona inwentaryzacja infrastruktury kolejowej.

Analiza obejmie wykonanie schematów linii, opracowanie rozkładu jazdy oraz opisu infrastruktury kolejowej, bocznic i posterunków ruchu. To także przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego, w przypadku budowy nowych przystanków kolejowych.

WSSP dla wybranych projektów, zgłoszonych do Kolei Plus, powstanie częściowo w ramach opracowywanego obecnie wstępnego studium wykonalności Kolei Metropolitalnej. Gminy GZM nie będą ponosiły kosztów związanych z opracowaniem dokumentacji.

Aby przygotować WSPP Metropolia prowadzi przetarg, z podziałem na dwa zadania obejmujące projekty liniowe i punktowe. W terminie zgłosił się jeden wykonawca. Oferta warszawskiej spółki Databout za 3,9 mln zł brutto (w podziale na zadania 2,38 mln zł i 1,52 mln zł) mieści się w budżecie GZM określonym na 5,4 mln zł brutto.

Realizacja WSPP musi zakończyć się przekazaniem do PLK gotowej dokumentacji z końcem listopada, co wynika z harmonogramu Kolei Plus. Do lutego 2022 r. wybrane mają zostać do dofinansowania projekty, które będą zrealizowane do końca 2028 r. Metropolia zobowiązała się sfinansować 15-procentowy wkład własny kosztów kwalifikowalnych każdego z projektów, który będzie realizowany w ramach programu.

Obecna lista projektów to efekt współpracy Metropolii oraz gmin członkowskich, w ramach koncepcji Kolei Metropolitalnej. Ewentualne dotacje z Kolei Plus przyspieszyłyby ich realizację i usprawniłyby transport szynowy na terenie GZM. Łączny koszt wszystkich zgłoszonych projektów to ok. 1,7 mld zł, a szacowany wkład własny Metropolii - ponad 200 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.